1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka94
3 years ago
8

The basic formula for the price elasticity of demand coefficient is

Mathematics
1 answer:
Ivenika [448]3 years ago
3 0

Basic formula for the price elasticity of demand coefficient is on this webside:

http://www.economicsdiscussion.net/price-elasticity-of-demand/price-elasticity-of-demand-with-formula/25223

You might be interested in
Can someone help me with this please
pochemuha

Answer: No

Step-by-step explanation:

What we have to do is to substitute the values of x and y that we are given into the inequality:

x = 8

y = 7

y > 4x - 6

7 > 4(8) - 6

7 > 32 - 6

7 > 26

This is not true so it isn't a solution

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A certain pet store sells only dogs and cats. In
Leona [35]
They sold 300 dogs and 200 cats
6 0
3 years ago
Y-intercept:<br>Rate:<br>Growth or Decay?​
Viefleur [7K]

Answer:

Growth

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Use the graph to write the factorization of x2 - x-6.<br> 10-<br> y = x2 - X - 6
Zolol [24]

Answer:

x^2 -x -6

x^2 -x(3-2)-6

x^2 -3x +2x -6

x(x-3) +2(x-3)

(x-3) (x+2)

6 0
4 years ago
Find the area of a semi-circle that has a radius of 8 cm.
Otrada [13]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

trust

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jeep Track<br>Perimeter:<br>15 ft<br>40ft<br>55 ft<br>17 ft<br>10 ft<br>8 ft<br>102 t<br>​
    13·1 answer
  • Use distributive property to solve this problem 3(x+4)=36
    13·2 answers
  • Simplify 9^2 over 9^7
    8·1 answer
  • A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • A loaf of bread weighs about 1pound. Chose all of the metric measures that are less than 1pound. 1kg 0.5kg 500g 450g 100g
    11·1 answer
  • So, multiply 2 hundreds by 3 to get?
    5·1 answer
  • Write the fraction as a decimal
    14·1 answer
  • There are 363 students at Meadowbrook High School. There are 10 more
    15·1 answer
  • 8. Subtract the polynomials: (3x2 + 5x – 8) – (2x2 - 4x + 3)<br><br> please give steps!!
    14·2 answers
  • Luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.74. All merchandise is discounted by 12%. What is the total cost of th
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!