1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
4 years ago
15

Solve equation 100-6r=160-10r

Mathematics
2 answers:
Verdich [7]4 years ago
4 0
<span>100-6r=160-10r
Add 10r to both sides
100+4r=160
Subtract 100 from 160
4r=60
Divide 60 by 4
Final Answer: 15</span>
swat324 years ago
3 0
100-60r=160-10r
4r=60
R=15
You might be interested in
If F is the function defined by F(x)=3x−1 find the solution set for F(x)=−7.
sveticcg [70]

Answer:

C is your answer.

Step-by-step explanation:

Hope is right, you're welcome, and good luck on your work.

please don't forget to click in the ❤, and on the ⭐.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the following in algebraic expression.<br><br> u decreased 17
gregori [183]

Answer:

you divied 7 by 14 which is 2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which graph represents a system of equations with no solutions?
VladimirAG [237]

The last graph represents a system with no solutions. The solution to a system of equations is the point at which both lines intersect. Because the equations in the last graph don't intersect and are parallel, it has no solutions. Hope this helps :))

6 0
3 years ago
Derrick's parents are finalizing a budget for his college expenses. His first year of college will cost $8,000, and his
pychu [463]
The first answer



Step by step

His first year costs $8,000
So our total amount to start with is $8,000

His second year will cost 12% more than his first so $8,000 • 1.12 = $8,960
Our total is now $16,960

His third year will again will be 12% more than his last year so $8,960 • 1.12 = 10,035.2
Our total is now $26,995.2

His last year will be 12% more than his previous year so $10,035.2 • 1.12 = $11,239.42
Our final total is $38,234.62
Which rounded equals $38,235

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit price of oreos
icang [17]

Answer:

unit price= yum

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the perimeter of the image attached?? (PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST)
    5·1 answer
  • I need help on this plzzz
    7·2 answers
  • IS ANYONE GOOD AT SCIENTIFIC NOTATION?!
    14·1 answer
  • Find the first fourth and eighth terms of A(n)=-2•5^n-1
    5·1 answer
  • What is 8d(2d+8)+d squared<br><br> Simplify <br><br><br> THANKS GUYS
    8·1 answer
  • F(x)=5x-3<br> F(5)=<br> What the answer ???ASAP
    15·1 answer
  • 14. Taxi company A charges $2 per ride plus $0.25 per mile. Taxi company B charges $3 per ride plus $0.15 per mile. Which equati
    11·1 answer
  • Please help <br> WILL MARK BRAINLIST
    14·2 answers
  • 3. Evaluate and graph<br> the solution.<br> 3. E<br> the<br> "the<br> 5x + 9-3x s 21<br> +<br> ++
    9·1 answer
  • The sum of two numbers is 22, and their difference is 12. What are the numbers?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!