1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naya [18.7K]
3 years ago
13

ASAP ANSWER

Mathematics
1 answer:
Softa [21]3 years ago
4 0

each gallon has 8 pints

4 \frac{1}{2} * 8  = 36

so there would be 36 servings

You might be interested in
Doreen went to see her favorite sports team play. Her car can go 120 miles on one tank of gas. If she used 30% of a full tank of
son4ous [18]

Answer:

Doreen traveled 35 miles.

Step-by-step explanation:

5 to the power of 2 is 25

2 multiplied by 5 is 10

then you add the 2 numbers and you get 35

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a bag of candy there are 12 blue candies, six red candies, four yellow candies, and two purple candies. What is the ratio of
kozerog [31]

?? hold on I'ma work the problem out

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a family has two cars. the first car has a fuel efficiency of 20 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
nikklg [1K]

Car A consumes 25 gallon and car B consumes 15 gallon.

Step-by-step explanation:

Given,

The fuel efficiency of car A = 20 miles per gallon.

The fuel efficiency of car B = 15 miles per gallon.

In a week, two cars went 725 miles and consumed 40 gallons.

To find the consumption of each car in that week.

Let,

Car A consumed x gallon

Car B consumed y gallon.

According to the problem,

x+y = 40 ----- (1)

20x+15y = 725

or, 4x+3y = 145 -------- (2)

From (1) we get, x = 40-y

Putting the value of x in (2) we get,

4(40-y)+3y = 145

or, 160-4y+3y = 145

or, -y = 145-160

or, y = 15

From (1) we get, x = 40-15 = 25

Hence,

Car A consumes 25 gallon and car B consumes 15 gallon.

7 0
2 years ago
A 20 foot extension ladder liens against a building if the base of the latter is placed 6 feet from the base of the building wha
goldenfox [79]

For this problem, you're going to need to use trig. More specifically, you need to use the tangent function:

tan (value) = opposite/adjacent

tan 75 = opposite/8 (Here, the opposite side is the length of the ladder)

8 * tan 75 = opposite

29.8564065 = opposite

So, the ladder is 29.9 feet.

6 0
3 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • CHECK MY ANSWER. Geometry. Do not bother answering if you don't know what you're doing. In a 30-60-90 triangle, what is the leng
    15·1 answer
  • Carlotta has 12 2/3 yd of ribbon to be divided among 19 girls in the cheerleading squad.how much ribbon will each girl get if it
    12·1 answer
  • How to write function in standard form<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=f%28x%29%20%3D%20%282%20%5Ctimes%20%20%2B%201%29%28x
    15·2 answers
  • Can you help me with this.
    7·1 answer
  • Find two numbers whose sum is 42 and whose difference is 16.
    6·1 answer
  • Write an expression to represent:<br> Three minus the product of two and a number x
    15·2 answers
  • Two functions are graphed on the coordinate plane.
    11·1 answer
  • a right cone has a slant height of 17 feet and the diameter of the base it 30 feet. what is the height of the cone?
    13·2 answers
  • What are two fractions equivalent to 2/8?
    7·2 answers
  • Name the polynomial by degrees and the number of<br> terms.<br> 7x^4+ 7x^3 +10x
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!