1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
2 years ago
7

Can someone help me please :)

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]2 years ago
7 0
B. The fraction 4/9 is 4 times as large as 1/9
You might be interested in
Is negative 2 n 13/16 greater, or less than or equal to negative 2 11/14???
Kazeer [188]
-2 \frac{13}{16} \ \textless \  -2\frac{11}{14}
8 0
2 years ago
Manuel bought 2kg of jelly beans and 2kg of gummy worms for a total of $26. Danny bought 2kg of jelly beans and 3kg of gummy wor
charle [14.2K]

Answer:

Jelly beans: $6 for 1 kg

Gummy worms: $7 for 1 kg

Step-by-step explanation:

In this question, we need to find the cost of 1kg of jelly beans and gummy worms.

To do this, make equations for both scenarios and solve:

2j + 2g = 26

2j + 3g = 33

Turn the bottom equation negative, as we will first solve for gummy worms (g).

2j + 2g = 26

-2j - 3g = -33

Solve:

-g = -7

Divide both sides by -1.

g = 7

We now know that gummy worms cost $7 for 1 kg

To solve for jellybeans (j), plug in 7 to g in one of the equations and solve:

2j + 2(7) = 26

2j + 14 = 26

Subtract 14 from both sides.

2j = 12

Divide both sides by 2.

j = 6

Jellybeans cost $6 for 1 kg.

Check answer by plugging in values to one of the equations:

2(6) + 2(7) = 26

12 + 14 = 26

26 = 26

3 0
2 years ago
The water department checks the city water supply on a regular basis for contaminants such as xylenes. the water department take
Novosadov [1.4K]

Answer:

Its A

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Kevin ran at a rate of 13km/h convert his speed to meter minute
goldfiish [28.3K]
1 hour = 60 minutes

13/60 = 0.2

answer: 0.2<span>m/min
</span>
3 0
3 years ago
Homework due in 10 minutes!!!
Brut [27]
$3,456 will be given to the band.

Simply multiplying 57,600 and 6% which is 0.06, you get 3,456.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cual es la de Raiz de 2000
    14·1 answer
  • In a_____ tax system, the tax rate gets higher as the taxable income gets larger
    14·1 answer
  • In the fraction below, which number is the numerator?
    14·1 answer
  • For the expression 6 – y + 3, determine the coefficient for the variable term.
    10·1 answer
  • The probability of a thunderstorm is 80%. What are the odds that there will be a thunderstorm?
    8·2 answers
  • 54 is 120% of what number? Explain please!
    11·2 answers
  • A farmer harvested 21 1/4
    5·1 answer
  • Ethan is installing a new tile backsplash in his kitchen. The tile he likes costs $3.50 per square foot. The area he is tiling i
    12·2 answers
  • Can you guys please answer this​
    10·2 answers
  • Yo does anyone know how to do this?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!