1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
6

Identify whether the function graphed has an odd or even degree and a positive or negative leading coefficient.

Mathematics
1 answer:
sukhopar [10]3 years ago
4 0

Answer: odd and positive

How to find number of degrees: Count the number of turns and add one. In this case you have 4 curves, so 4+1= 5.

How to find leading coefficient: look at the RIGHT side of the graph, the arrow is going towards positive infinity, thus making the leading coefficient positive.

You might be interested in
Factorisation with this question, please help
charle [14.2K]

3( x - y )^2 - 2( x - y ) =

<em>(</em><em> </em><em>x</em><em> </em><em>-</em><em> </em><em>y</em><em> </em><em>)</em><em> </em>( 3( x - y) - 2 ) =

( x - y )( 3x - 3y - 2 )

8 0
3 years ago
Which is bigger 18,000 lbs or 9 T? OR are they the same?
Elodia [21]


1 ton is 2,000 lbs

9 x 2,000 = 18,000

So, 18,000 is equal to 9 tons.

Hope this helps. :)

5 0
2 years ago
Work the following pricing problems for services rendered. (For all calculations use hundredths.)
Lesechka [4]

Answer:

Hourly Rate = $12.22 per hour

Step-by-step explanation:

\text{Labor Time = }4\tfrac{1}{2}=4.5\thinspace{ hours}

Overhead Rate = 95%

Retail price of parts = $134.75

Total cost of job = $241.98

Cost of labor = Total cost - Retail price

                      = 241.98 - 134.75

                      = $107.23

Now, labor works for 4.5 hours and ears a total amount of $107.23

\implies\text{Amount earned in one hour or hourly rate = }\frac{107.23}{4.5}\\\\\implies \text{Hourly rate = }\$23.83\text{ per hour}

Now, Labor will get 95% overhead rate

⇒ The labor is getting 100% already but an overhead of 95% is also given

\text{So, Hourly Rate = }\frac{23.83}{1+0.95}\\\\\bf\implies\textbf{Hourly Rate = }\$12.22\textbf{ per hour}

3 0
3 years ago
Marta walked 2 miles in 28 minutes. at that rate how far can she walk in 70 minutes
soldi70 [24.7K]
28 mins = 2 miles

1 min = 2 ÷ 28 = 1/14 miles

70 mins = 1/14 x 70 = 5 miles

Answer: 5 miles
7 0
3 years ago
SoIve the system of equations by elimination. (Addition)<br> 1)-2x + 4y = -22<br> 2x + 8y = –26
Rufina [12.5K]

Answee:

We have these two equations:

-2x +4y =-22

2x + 8y -26

We need to try to get the same number multiplying both x or y, I think we can make the 2 of the first equation negative, for that, we multiply all the equation by -1:

2x + 8y =-26  ---- -2x - 8y =26

Now we have this:

-2x +4y = -22

-2x -8y = 26

Now e substract both equations:

-2x - (-2x) +4y -(-8y) = -22-26

12y = -48

Y = -48/12 = -4

And we replace to get x

-2x + 4y = -22

-2x +4*(-4)=-22

-2x - 16 = -22

x= -6/-2 =3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • DG , EG , and FG are perpendicular bisectors of the sides of △ABC . DG= 5 cm and BD= 12 cm.
    12·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Gcf of 147x^7,-21^8,3x^9
    6·1 answer
  • May anyone give me an example of a independent and an dependent probability word problem about food?
    8·1 answer
  • The length of segment with endpoints (0,-1) and (4,7)
    15·1 answer
  • Two number cubes whose sides are numbered 1 through 6 are rolled on a table. The two numbers showing are added. If you repeat th
    7·2 answers
  • You have 7 folders and you want to put the same number of pages in each folder if you have a total of pages how many pages will
    10·1 answer
  • If you need to add 1/4 tbsp of salt to every 1/2 cup of unsalted butter to make it salted, then how much salt do you add to 1/3
    5·2 answers
  • K = [ 14 -13 0 3 8 -1 -10 -2 5 ] find the determinant of K
    15·1 answer
  • A grandfather purchased a brand new car in 1958 for ​$. 2500 The car depreciated ​$ 275 a year. What would the car be worth 4 ye
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!