Answer:
545.119
Step-by-step explanation:
75 * (1 + .2/12)^10 * 12
75 * (1.016667)^10*12
Now things get a little tricky. What does 10*12 mean? I'm taking it to mean 120
75 * (1.016667)^120
75 * 7.268
545.119
The correct equation to solve for x would be 12x - 19 + 4x + 1 = 180
Answer:
it is 54
Step-by-step explanation:
i took the test and checked the answer
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
Answer:
a) 
b) 
c) 
d) E(3X + 2) = 21.35
e) 
f) V(3X+2) = 140.832
g) E(X+1) = 7.45
h) V(X+1) = 15.648
Step-by-step explanation:
a) 

b)

c)

d)

e)

f)

g)

h)
