A= 3,2
B= -1,-1
C= 3,4
D= 1,4
Answer:
the first one due to the way up math works
Cost of one daylily is $2 and cost of one geranium is $4.
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of one daylily = x
Cost of one geranium = y
According to given statement;
x+5y=22 Eqn 1
13x+y=30 Eqn 2
From Eqn 1;
x=22 - 5y
Putting this value of x in Eqn 2;

Dividing both sides by -64

Putting y=4 in Eqn 1

Cost of one daylily is $2 and cost of one geranium is $4.
Keywords: linear equation, substitution method
Learn more about substitution method at:
#LearnwithBrainly
Let x = number of batches.
So for every batch, you need 2 cups of flour, and you have 20 cups of flour. You cannot make a batch if you don't have the sufficient amount. So using our information, our inequality is
. However, this can be further simplified.
For this inequality, divide both sides by 2, and <u>your inequality is
.</u> <u>In context, you can make up to 10 batches of cookies.</u>
Answer:
A) FGE~HGE
Step-by-step explanation:
Because all of the points match up with the points on the other side.
It would be similar to closing a sand-witch and lining up all the edges with each other.