1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
11

Seth bought a 12 - ounce jar of peanut butter for $3.60. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
allochka39001 [22]3 years ago
4 0

Since the jar is 12 ounces, we want to find the price when it is one ounce. We do this by dividing the price, $3.60, by 12:

3.60/12 = 0.3

So, the answer is $0.30/oz, or (B).

You might be interested in
At a Saturday morning job, Beatriz stuffs 611 envelopes with 2 pages each and must pack them into y boxes for easy transportatio
il63 [147K]

13 boxes

 611 envelopes

611/13 = 47 boxes

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me solve this?
xxMikexx [17]

Answer:

a- 16/100

b- 1/6

c- not sure

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
(4-3n) 8 simplify the expression
PSYCHO15rus [73]

Answer:32-24n

Step-by-step explanation:

Take 8 and 4 and multiply it and you get 32. Take 8 and 3 multiply or add 8 three times and you get 24 and also add the n so it’s 24n since the n goes no where, and you can’t really subtract a number with a letter with a number or a number with a different letter, you can only subtract or add it if it has the same letter on the number. Hope that helps.

5 0
2 years ago
Is 2 and -16 an integer
____ [38]

yes they are integers

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Translate this sentence into an equation.
guajiro [1.7K]
To get this answer, you would want to start by dividing 96 by 6 to find matts score. (Answer 16) then just fill in the equation accordingly! m * 6 = 96
8 0
3 years ago
Other questions:
  • using my tap it takes 6 minutes to fill our water tank usig my neighbours hose it takes 9 minutes how long would it take if i us
    14·1 answer
  • Two different lines are parallel if their slopes are____.
    9·1 answer
  • An artist painted a mural measuring 9’ x 20 1/2’ find the area and perimeter of the mural
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    8·1 answer
  • A department store has a discount on shoes based on percentage of the price. Suppose one pair of shoes is marked down 70$ to 49$
    6·1 answer
  • A season ticket to the olde theater costs $76 and admits you to 6 plays. single tickets to each play cost $15. how much do you s
    14·1 answer
  • Four and two fifths + two and two thirds=<br><br>pls help
    7·1 answer
  • Is it possible to arrange 152 books on a shelf so that the first shelf has 7 fewer books than the second shelf and 11 more than
    10·1 answer
  • I need answer for this math problem​
    6·2 answers
  • If T: (x, y) → (x + 6, y + 4), then T-1: (x,y) → _____.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!