Seth bought a 12 - ounce jar of peanut butter for $3.60. What is the unit price?
1 answer:
Since the jar is 12 ounces, we want to find the price when it is one ounce. We do this by dividing the price, $3.60, by 12:
3.60/12 = 0.3
So, the answer is $0.30/oz, or (B).
You might be interested in
Answer:
16.65$
Step-by-step explanation:
Answer:
true
Step-by-step explanation:
$42 what you do is take $1400 times .03 which equals 3 percent and you get 42.
Answer:
i=f
ii= 3-1/20
iii=3.43234
iv=a
v=12
Step-by-step explanation: