1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
3 years ago
9

Given the following a=3,b=4, what is the length of side c? 5 6 4

Mathematics
1 answer:
e-lub [12.9K]3 years ago
6 0

Answer:

C=5

Step-by-step explanation:

3^ + 4^2 = 25

and the square root of 25 is 5 therefore C=5

You might be interested in
1. The amount paid for different weights of oranges at a farmer’s market are shown below. Oranges (lb) Price ($) 2 3 3 4.50 5 7.
torisob [31]

Answer:

Relationship is proportional ;

8 oranges

Step-by-step explanation:

Oranges (lb) 2 ___ 3 ____5 ___?

Price ($) __ 3 ___4.50___7.50_12

For proportionality :

Oranges = k * price

Where, k = constant of proportionality

2 = 3k

k = 2 /3

k = 0.666666

Using k :

Number of oranges at price = 4.50 should be:

0.66666 * 4.50 = 3

Number of oranges at price = 7.50 should be:

0.66666 * 7.50 = 5

Hence, relationship is proportional

Number of oranges at $12

0.66666 * 12 = 8

8 0
2 years ago
HELP The figure below has a point marked with a large dot. First, translate the figure 5 units to the right and 7 units down. Th
sergey [27]

Answer:

where is the picture???

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 334.93 rounded to the nearest whole number​
IgorLugansk [536]

Answer: 335

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Jeff sold 39 pumpkins, how much money did he make?
katrin2010 [14]
$195 each pumpkin cost about $5 each
8 0
3 years ago
If x + 4 = 12, what is the value of x?
cluponka [151]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

To find the answer to these problems you can work backwards

12-4=8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the quotient of 32 divided by 4 as a fraction?
    9·1 answer
  • Y equals twenty nine over five x
    8·2 answers
  • A toy company manufactures a certain toy at a cost of $300 per day plus $25 per toy. The company sells the toy for $35. How many
    12·1 answer
  • PLEASEEEE HELPPPP THANKSSSS ​
    7·2 answers
  • What is 9010.7778454 rounded to the nearest hundredth.
    7·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • M=-3; (1,4) write in slope intercept form
    6·2 answers
  • Solve for the value of c.
    7·1 answer
  • Please help me with this and answer correctly pleaseeeeee!!!!!
    15·1 answer
  • The table below shows the birth rate (per 1000) per year in the United States according to data from the National Center for Hea
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!