1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
4 years ago
8

PLEASE HELP ME ASAP I AM STUCK !!!!!!!!!!!Witch of the following are solutions to the equation below 5x^2-2x+16=4x^2+6x

Mathematics
1 answer:
poizon [28]4 years ago
7 0
X=4

Explanation

First subtract 4x^2 + 6x from both sides of the equation

X^2 - 8x + 16 = 0

Then let’s factorice the equation using the middle-term break:

x^2 - 4x - 4x + 16 = 0
x (x - 4) - 4 (x - 4) = 0
(x - 4) (x - 4) = 0
(x - 4) ^2 = 0
x = 0

Therefore the solution to the equation is x = 4
You might be interested in
Write an expression that represents the area of a circle with radius 3x^3. (For any circle with radius r, a=π r^2 = π .r .r ^.)
aalyn [17]

9514 1404 393

Answer:

  B. 9πx^6

Step-by-step explanation:

Putting the given radius into the area formula gives ...

  A = πr^2

  A = π(3x^3)^2 = π(3^2)(x^(3·2))

  A = 9πx^6

6 0
3 years ago
A jar of peanut butter and a jar of jam cost $10.20 in total. the jar of peanut butter costs $10.00 more than the jar of jam. ho
Olegator [25]
Well this is pretty simple. So the first thought is that the peanut butter would be 10$ and the jam would be 0.20$, however, the peanut butter would not be 10$ more. Instead, subtract the 10$ from the total, which gives you 0.20$, and then divide that by two. Now you have 0.10$ for each, along with another 10$ for the peanut butter. The peanut butter would be $10.10, and the jam would be 0.10$ (that's pretty cheap!).
4 0
3 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the line x = –3?
shutvik [7]

Answer:

The slope would be 0

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Plz help will mark brainlest if right
vovangra [49]
The first arrow diagram, A, represents this relation.
4 0
3 years ago
Find the unit rate. 24 cupcakes in 3 boxes per box
stepladder [879]
24/3 = 8 cakes per box
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The coordinates A(2, 1), B(7, 1), C(2, 4) form what type of polygon?
    5·2 answers
  • Which statement best describes putting a “hold” on a check?
    5·1 answer
  • Which statements about the hyperbola are true? Check all that apply. There is a vertex at (–5, 2). The center of the hyperbola i
    7·2 answers
  • Is 244 a perfect square if so how
    13·1 answer
  • Betty bought a package of meat that weighed 2 1/2 and another package that weighed 1 3/4 how much meat did she buy all together 
    8·2 answers
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP I DON´t GET THE POINTS ON THE LINEEE PLEASE I WILL GIVE YOU A BRAINLIEST
    7·1 answer
  • May you please help me for part b for brainliest,
    6·1 answer
  • Can someone helppp meee
    11·1 answer
  • How many ways can you put the letters in "Utah" in order?
    6·1 answer
  • Help!! Solve for X round to the nearest 10th
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!