1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
2 years ago
14

A company produces three products from a joint production process:: A, B, and C. As a percentage of total sales value, a represe

nts 50%, B 49.5%, and C .5%. Product C could be considered a ________.a. primary productb. main productc. byproductd. waste product
Business
1 answer:
erica [24]2 years ago
4 0

Answer:

a. primary product

Explanation:

A ,B and C are joint product as they all are started in a joint production process. Joint product are the primary results of operations.

You might be interested in
How is my real friend please subscribe to my mom channel please​
skelet666 [1.2K]

Answer:

I m good.

how r u friend??

7 0
2 years ago
Glassworks Inc. produces two types of glass shelving, rounded edge and squared edge, on the same production line. For the curren
jenyasd209 [6]

Answer:

Overhead Cost Category (Activity Cost Pool)       Cost

Supervision                                                             $2,160

Depreciation of machinery                                  $28,840

Assembly line preparation                                  <u> $23,000</u>

Total overhead                                                     $54,000

Supervision

Direct labor cost ($) $6,200 $11,800 $18,000

Depreciation of machinery

Machine hours 400 hours 800 hours 1,200 hours

Assembly line preparation Setups (number)

32 times 93 times 125 times

1)

overhead costs assigned to Rounded Edge

supervision = $2,160 x ($6,200 / $18,000) = $744

depreciation = $28,840 x (400 / 1,200) = $9,613

assembly line preparation = $23,000 x (32/125) = $5,888

total overhead costs = $16,245

overhead costs assigned to Squared Edge

total overhead costs = $54,000 - $16,245 = $37,755

2)

total costs assigned to Rounded Edge

materials $9,500

direct labor $6,200

overhead $16,245

total $31,945

cost per foot = $31,945 / 10,500 = $3.0424 per foot

total costs assigned to Squared Edge

materials $21,600

direct labor $11,800

overhead $37,755

total $71,155

cost per foot = $71,155 / 14,000 = $5.0825 per foot

3)   The average cost per foot of Rounded Edge decreased because lower overhead costs were allocated to their production.  

The average cost per foot of Squared Edge increased because higher overhead costs were allocated to their production.  

4 0
3 years ago
"The gross earnings of factory workers for Dinkel Company during the month of January are $400,000. The employer's payroll taxes
Zepler [3.9K]

Answer and Explanation:

The Journal entry is shown below:-

Factory labor Dr, $480,000

        To Factory wages payable $400,000

        To Employee payroll taxes payable $80,000

(Being factory labor cost is recorded)

Here we debited the factory labor as it increased the expenses and we credited the factory wages payable and employee payroll taxes payable as it also increased the liabilities

3 0
2 years ago
Eight years ago you purchased an asset for $100,000 that has yielded a nominal capital gain of $30,000. If you sold the asset to
xz_007 [3.2K]

Answer: $8,400

Explanation:

Tax liability for a year is computed on the nominal capital gain as of that year not the inflation-adjusted gain. As such, should the asset be sold today, the capital gains tax of 28% will be computed on the capital gain of $30,000 in the following manner;

= 28% * 30,000

= $8,400

5 0
3 years ago
Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did fai
nirvana33 [79]

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

4 0
2 years ago
Other questions:
  • I.D. Clair Co. recorded a right-of-use asset of $100,000 in a 10-year operating lease. Payments of $14,795 are made annually at
    6·1 answer
  • Will give brainliest for only one question please help
    9·1 answer
  • At the beginning of the month, the Forming Department of Martin Manufacturing had 14,000 units in inventory, 40% complete as to
    10·1 answer
  • Benefits offered to encourage people to make a specific economic decision
    12·2 answers
  • Best Lodging has $1,000 face value bonds outstanding. These bonds pay interest semiannually, mature in 5 years, and have a 6 per
    14·1 answer
  • The project requires $61,000 of net working capital up front that will be fully recovered. What is the net present value of the
    7·1 answer
  • The difference between the balance of a fixed asset account and the related accumulated depreciation account is termed a.histori
    12·1 answer
  • What it means to you to communicate as a professional in a business context​
    13·1 answer
  • The balance sheet indicates what an organization owns or controls and the various sources of the funds used to pay for these ass
    8·1 answer
  • Smiley Corporation wholesales repair products to equipment manufacturers. On April 1, 20Y1, Smiley issued $1,400,000 of 4-year,
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!