1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
6

What is the equation of the line parallel to 3x + 2y = -4 that goes through the point (4, -1)?

Mathematics
1 answer:
Basile [38]3 years ago
7 0

Answer:

y=-3/2x+5

Step-by-step explanation:

3x + 2y = -4

2y=-4-3x /:2

y=-4/2-3x/2

y=-3/2x-2

Slope=-3/2(=m) , because this line is parallel slope is the same, then

y-y1=m(x-x1) ,where

A(4,-1).... x1 =4, y1 =-1

y-(-1)=-3/2(x-4)

y+1=-3/2x+3/2*4

y+1=-3/2x+6

y=-3/2x+6-1

y=-3/2x+5

You might be interested in
please calculate the volume of the cylinder below. use 3.14 as approximation for Pi. (MIDDLE SCHOOL MATH)​
Gnom [1K]

the answer is V≈254.47

3 0
3 years ago
Find the slope of the line passing through the given points (7, 13) and (2, -12).
tatyana61 [14]

Answer:

The answer is C.

Step-by-step explanation:

m=y²-y¹/x²-x¹

m=(-12)-13/2-7

m=-25/-5

m=5

4 0
2 years ago
What is 18÷15÷12÷9= tell me what is this answer pleas tell me
Alla [95]

18/15/12/9 = 0.0111111111111

Have a great evening. I hope this helped! :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 12 third-grade students and 15 fourth-grade students in the band.
ohaa [14]

Answer:

12+15=27 total students, each car can seat 4, so 27/4=6.75, you would round up to 7 bc you can't have 3/4ths of a car

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kelly works two jobs. She usually works at a retail store for 8 hours during the day and is paid $12.90 per hour by the store. I
quester [9]

Answer:

i believe its 12.55

Step-by-step explanation:

if you add both number,  12.90 and 12.20, then divide by 2.

you'll will gain the same result

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A farmer has a field of 70 acres in which he plants potatoes and corn. The seed for potatoes costs $20/acre, the seed for corn c
    9·1 answer
  • Julie wrote the rate $108 in 6 weeks as a unit rate. Find her mistake and correct it.
    15·1 answer
  • The area of circle Z is 64 ft2.
    10·2 answers
  • Can someone explain the altitude of a triangle?
    15·2 answers
  • Three people bought tickets to a movie. One person payed with a $50 bill and received $23 back. If they group used a coupon for
    10·1 answer
  • PLS HELP
    15·1 answer
  • The sum of a number g squared and 4 is greater than or equal to −5.
    14·2 answers
  • What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth
    5·1 answer
  • Suppose the population of a species is modeled by a periodic function. The length of time between successive
    6·1 answer
  • Can u help me <br> Select all the irrational numbers.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!