Cost per ounce means you take the cost and divide it by the cost:
<span>3.36 / (21/2) </span>
<span>division of fractions changes to the multiplication of the reciprocal: </span>
<span>3.36 * (2 / 21) </span>
<span>3.36 and has 21 as a factor, so let's cancel it: </span>
<span>0.16 * 2 </span>
<span>$0.32 per ounce</span>
Answer:
x = 36
Step-by-step explanation:
We have the equation (2/9)x + -2 = 6.
First, notice that adding a negative number is the same as subtracting by that number. So:
(2/9)x + -2 = 6
(2/9)x - 2 = 6
Now, we need to isolate the variable. Add 2 to both sides to cancel out the -2 on the left:
(2/9)x -2 + 2 = 6 + 2
(2/9)x = 8
Now multiply both sides by 9/2 to cancel out the 2/9 on the left:
(9/2) * (2/9)x = 8 * (9/2)
x = 72/2 = 36
Thus, x = 36.
<em>~ an aesthetics lover</em>
Answer:
$5,400
Step-by-step explanation:
Okay so i cant just post what the answer is i have to type something.
but anyways this is the answer: t= 4.56
Add 5 to both sides
5-5+x/3=5-11
0+x/3=-6
x/3=-6
times both sides by 3
3x/3=-18
x=-18