1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
const2013 [10]
3 years ago
6

Write 9/12 as a sum of unit fractions

Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]3 years ago
3 0

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find a formula for the inverse of the function. f(x) = e^6x − 9
STatiana [176]

Answer:

f^{-1}(x)=\frac{1}{6}\ln(x+9)

Step-by-step explanation:

So we have the function:

f(x)=e^{6x}-9

To solve for the inverse of a function, change f(x) and x, change the f(x) to f⁻¹(x), and solve for it. Therefore:

x=e^{6f^{-1}(x)}-9

Add 9 to both sides:

x+9=e^{6f^{-1}(x)}

Take the natural log of both sides:

\ln(x+9)=\ln(e^{6f^{-1}(x)})

The right side cancels:

\ln(x+9)=6f^{-1}(x)

Divide both sides by 6:

f^{-1}(x)=\frac{1}{6}\ln(x+9)

And we're done!

7 0
3 years ago
Will give brainliest, can somebody help me with this question
Andrew [12]

Answer:

A = 5x + 5

Step-by-step explanation:

Area of Parallelogram Formula: A = bh

Since we are given <em>b</em> = 5 and <em>h</em> = x + 1, simply plug it into the formula:

A = 5(x + 1)

A = 5x + 5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Question 2 of 10<br> 2 Points<br> Which of the following is the solution to 4|x+32 8?
Andreas93 [3]
Is there anything to choose from
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
if the branding division were to experience the same percentage increase from year 2 to year 3 as they did from year 1 to year 2
Whitepunk [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The distance, y, in miles, traveled by a car for a certain amount of time, x, in hours, is shown in the graph below: A graph tit
liberstina [14]

Answer:

The distance, y, in miles, traveled by a car for a certain amount of time, x, in hours, is shown in the graph below: A graph titled Motion of a Car is shown with Time in hours labeled on x-axis and Distance from Starting Point in miles labeled on y-axis. The scale on the x-axis shows the numbers and the scale on the y-axis shows the numbers There are three straight lines in the graph. The first line joins ordered pair with . The second straight line joins and and the third straight line joins ordered pair with the ordered pair Which of the following best describes the motion of the car shown? It travels for hours, then stops for hours, and finally travels again for hours. It travels for hours, then stops for hours, and finally travels again for hours. It travels for hours, then stops for hour, and finally travels again for hours. It travels for hours, then stops for hour, and finally travels again for hours. Question (Multiple Choice Worth points) ( LC) The graph below shows the height through which an elevator travels, y, in x seconds: A graph is shown with x axis title as Time in seconds. The title on the y-axis is Height of Elevator Above Ground in feet. The values on the x-axis are from toin increments of for each grid line. The values on the y-axis are from to in increments of 10 for each grid line. A line is shown connecting points at ordered pairs 1,10 and 2, 20 and 3, 30 and 4, 40. The title of the graph is Rate of Ascent. What is the rate of change for the relationship represented in the graph? fraction 1 over 40 fraction 1 over 10 10 40 Question 4(Multiple Choice Worth 1 points) (05.03 MC) Barney wants to rent a tent. He has to pay a fixed base cost plus a daily rate for renting the tent. The table shows the amount of money, y, in dollars, that Barney has to pay for renting the tent for x days: Tent Rental Number of days (x) Rent (dollars) (y)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify.
    7·2 answers
  • If the sum of the zereos of the quadratic polynomial is 3x^2-(3k-2)x-(k-6) is equal to the product of the zereos, then find k?
    15·1 answer
  • A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • A truck with a heavy load drove from Boston to New York at 45 mph. After unloading, it returned from New York to Boston at a spe
    15·2 answers
  • A museum opened at 8:00 am. In the first hour, 350 people purchased admission tickets. In the second hour, 20% more people purch
    9·2 answers
  • 10 times as much as 6,000 is 1/10 of?
    10·1 answer
  • Someone please help me
    14·1 answer
  • DUE NOW HELP
    14·1 answer
  • If you ask a question will the points given ne deducted from your points​
    15·2 answers
  • Do the ratios <br> 8<br> 12<br> and <br> 3<br> 2<br> form a proportion?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!