1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hoa [83]
3 years ago
13

The scatter plot below shows one class of Spanish students' time spent studying for their final versus the grade that they earne

d in the final. What grade would you predict for a student who studied for 105 minutes?

Mathematics
2 answers:
IgorC [24]3 years ago
8 0
<span>If you made a line of best fit, then the score would most likely be 95.</span>
sp2606 [1]3 years ago
5 0

Answer:

The predicted grads for a student who studied for 105 minutes is 94.

Step-by-step explanation:

From the given figure the scatter points are (0,55), (0,65), (15,60), (15,65), (15,80),(30,55), (30,70), (30,80), (45,75), (45,80), (45,85), (60,80), (60,90), (60,95), (75,85), (75,90), (90,85), (90,95), (90,100), (120,80), (120, 95), (120,100).

The equation of best fit line is

y=ax+b           ... (1)

where, a is slope and b is initial value.

a=\frac{\sum_{i=1}^nx_iy_i-n\overline{x}\overline{y}}{\sum_{i=1}^nx_i^2-n\overline{x}^2}

b=\overline{y}-b\overline{x}

Using graphing calculator we get,

a\approx 0.2835

b\approx 64.3775

Substitute the value of a and b in equation (1).

y=0.2835x+64.3775

Substitute x=105 in the above equation to find the predicted grads for a student who studied for 105 minutes.

y=0.2835(105)+64.3775

y=94.145

y\approx 94

Therefore the predicted grads for a student who studied for 105 minutes is 94.

You might be interested in
You want to put a 5 inch thick layer of topsoil for a new 23 ft by 18 ft garden. the dirt store sells by the cubic yards. how ma
lianna [129]

5 inches = 5/12 = 0.4166 feet

23 x 18 x 0.4166 = 172.5 cubic feet

1 cubic foot = 0.037037 cubic yards

172.5 x 0.037037 = 6.39 round up to 6.5 cubic yards

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
(8x-11)-(15-x)=1 dont know where to start with it​
schepotkina [342]

Answer:

<em>x</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>3</em>

Step-by-step explanation:

First open the brackets. While opening brackets, you've to be careful about signs. So when you open bracket of <em>(</em><em>1</em><em>5</em><em>-</em><em>x</em><em>)</em>, there's <em>negative</em> sign in front of it, so it makes the signs inside the brackets to change. Then you solve the it.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help for a crown thing
BigorU [14]

Answer:

the answer is c

Step-by-step explanation:

just is.

8 0
3 years ago
N/2 + 3 = 7 (n/2 is a fraction)
pishuonlain [190]

Answer:

n=8

Step-by-step explanation:

n/2+3=7

-3 -3

n/2 = 4

*2 *2

n=8

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which type of transformation must have occurred in order to map triangle RST to its image, triangle R'S'T?​
    15·1 answer
  • Help, with solving rational equations! I am no good at it :( Solve for x: 2 over 5 plus 3 over 5 x equals quantity x plus 5 over
    13·1 answer
  • 1. Describe how factoring a quadratic expression ax2 + bx + c, where a ≠ 1, is different from factoring x2 + bx + c.
    15·2 answers
  • Please help me with this
    11·1 answer
  • Select the slope-intercept form of an equation for a line with y-intercept –5 and slope 2.
    10·2 answers
  • You spending $144 for new sweaters,T-Shirts and pants.Sweaters cost $28,T-Shirts (t) cost $14 and pants (p) cost $23,each.Which
    11·1 answer
  • (x + 1 - 32x^2) + (8x + 21x^2 - 1)
    11·1 answer
  • What's the ratio of 75 to 80?
    6·1 answer
  • During an exploratory activity, a student measured the diameter and circumference of several circular objects. She recorded her
    7·2 answers
  • - Leona Bahr is paid a commission of 12% on all sales above $7,000 for the week. She is also paid a weekly salary of $380. What
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!