1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
3 years ago
5

If two squirrels live in one square meter of a fifty square meter park what is the park's estimated squirrel population?

Mathematics
2 answers:
lara31 [8.8K]3 years ago
7 0
2 x 50 = 100
es. the population is 100 in the park

klio [65]3 years ago
4 0
Well let's find our key words : There are two squirrels that live in one square meter in a park and there are fifty square meters in total. That means multiply : 50•2. I do that because there are 50 square meters and two squirrels per meter. 50•2=100. The total parks estimated squirrel population is 100. :) Hoped I helped! 
You might be interested in
Write the quadratic equation whose roots are 5 and -3, and whose leading coefficient is 1
kogti [31]
1. A quadratic equation has the following form: ax²+bx+c.
 
 2. The leading coefficient is the number that is attached to the variable with the highest exponent. Then, the "a" is the leading coefficient of the quadratic equation.
 
 3. The problem says that the leading coefficient is 1 (a=1) and the roots of the quadratic equation are 5 and -3. Then, you have:
 
 (x-5)(x+3)=0
 
 4. When you apply the distributive property, you obtain:
 
 x²+3x-5x-15=0
 x²-2x-15=0
 
 5. Therefore, the answer is:
 
 x²-2x-15=0
4 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
Three ratios that are equivalent to 8:5
vlada-n [284]

Answer:

32/20

Step-by-step explanation:

32 and 20 are both divisible by 4. 4*8=32 and 4*5=20. So this one works. Another way to think about it is if you put them as fractions and reduced them down to their simplest form, they would form the fraction 8/5.Oct 17, 2019

5 0
2 years ago
Ann uses the equation y=9.75x to calculate the total cost y in dollars for x posters how much would she spend on 4 posters?
gladu [14]

Explanation is in the file

tinyurl.com/wtjfavyw

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose that y varies inversely with x. Write an equation for the inverse variation. y = 6 when x = 1/3
murzikaleks [220]
Y='x'xk
6=1/3xk
K=18
Y='x'x18
Y=18x
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The ordered pair (0,4) is a solution of what system?
    8·2 answers
  • How do you find the midpoint of a line segment
    13·2 answers
  • What is the minimum number of 7 passenger vans needed to transport 19 people? 12 6 4 3
    13·2 answers
  • For the following system, use the second equation to make a substitution for y in the first equation.
    8·2 answers
  • △BCD is a right triangle. The length of the hypotenuse is 19cm. The length of one of the legs is 13 cm. What is the length of th
    10·1 answer
  • 35% off the original price of televisions (t)
    14·1 answer
  • Which algebraic rule describes the transformation? A) (x, y) → (−x, y) B) (x, y) → (x, −y) C) (x, y) → (−x, −y) D) (x, y) → (−y,
    11·2 answers
  • An art classroom has 5 boxes with sharpie pens and clipboards. Each box has 4 sharpies there are 25 supplies in all how many tot
    8·1 answer
  • A rectangular garden has a length of 9 feet and a width of 4.5 feet. What is the perimeter of the garden?​
    11·1 answer
  • Find the equation of the circle of the triangle, whose vertices are A(2,3) , B(5,4) and C(3,7)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!