You should use option 2. divide $8.40 by 6.
Six pillows for $8.40 means that $8.40 is the total amount you pay for buying six pillows. however, if you buy only one, you need to divide the price of $8.40 by 6 to get the price of each pillow.
$8.40 / 6 = $1.40 price of each pillow.
Let the number of blue marbles be x
number of yellow marbles = x/3
number of green = x- 90
ATQ
x + x/3 + x - 90 = 694
2x + x/3 = 784
(6x + x)/3 = 784
7x/3 = 784
x = 784 x 3/7
x = 112 x 3
x = 336
number of blue marbles = 336
Hi there! There are no numbers listed, therefore I'm unable to do answer your question. Are there numbers included in the problem?
Answer:
Step-by-step explanation: