Answer:
$35 per ticket
Step-by-step explanation:
1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity
Yes You Can Add On 3 Twice Which Is 10
It is a cap-size parabola. The parabola "goes down". The graph of this function looks like in this attached picture.
Answer:
Step-by-step explanation:
Part A - Where did Phillip make a mistake? Justify your answer using complete sentences.
Use order of operation (PEMDAS)
He should multiply 8 x 4 first
Part B - Solve the expression correctly in the space below.
(5 x 9) - 8 x 4
= 45 - 32
= 13
Part C - Use the same rules of order of operations to solve the expression (8-4) +9 x 3. Explain your steps as you solve it.
(8-4) + 9 x 3
Step 1: 4 + 9 x 3 (Subtract in the parenthesis first)
Step 2: 4 + 27 (Multiply 9 x 3)
Step 3: 31 (Add)