Answer:
24 for 2.99
Step-by-step explanation:
2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36 = $0.1386 per ounce
So the 36 cost more per ounce.
Answer:
7 Hours and 15 Minutes
Step-by-step explanation:
I converted the times into 24-hour format, then converted the minutes into decimal form, then subtracted.
14.75 - 7.5 = 7.25 or 7 Hours and 15 Minutes
The question is not well-expressed, but it looks like you want to evaluate
5 + (-3) - 65 + (-3) - 65 + (-3) - 6
Answer:
-140
Step-by-step explanation:
First of all, note the following
- Multiplying a negative number by another negative number gives a positive number.
- Multiplying a negative number by a positive number gives a negative number.
- Multiplying a positive number by a positive number gives a positive number.
- Brackets mean multiplication.
So
5 + (-3) - 65 + (-3) - 65 + (-3) - 6
= 5 - 3 - 65 - 3 - 65 - 3 - 6
= -140