3 1/8
First you take the all the dogs that gained 3/4 (which is 4)
Then you multiply it by 4
3/4x4=3
Then you add the dogs that gained 1/8 of a pound
3+1/8=3 1/8
Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
A) 25% of males preferred playing sports.
Explanation) .25 is the same is 25%.
B) 25% of the people surveyed preferred reading a book.
Explanation) You have to add up how many males and females rather
to read a book. It's .10 + .15 = 25%.
C) 70 females were surveyed out of 200 people.
Explanation) Add up .15 + .5 + .15 to get .35. Put .35 multiplied by 200 to get 70.