1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
3 years ago
8

Arun takes 17 1/3 minutes to run around the school ground . Sanjay takes 12 1/5 to do the same . Who takes lesser time and by wh

at fraction??
Mathematics
1 answer:
Fed [463]3 years ago
7 0
Sanjay would be faster
You might be interested in
Can someone help me on this asap
melamori03 [73]

Answer:

idk  sorry

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What are the zeros of the polynomial function f(x) = x3 − 2x2 − 24x?
Morgarella [4.7K]

Answer:

x = 0, x = -4, and x = 6

Step-by-step explanation:

To find the zeros of this polynomial, we can begin by factoring out a common factor of each term. 'x' is a common factor. We can distribute this variable out, giving us:

f(x) = x(x²- 2x- 24)

Now, factor the polynomial inside of the parenthesis into its simplest form. Factors of -24 that add up to -2 are -4 and 6.

f(x) = x( x + 4) (x - 6)

From this, we can derive the zeros x = 0, x = -4 and x = 6.

4 0
3 years ago
Determine the number of real solutions of the equation. Then solve the equation using square roots
Kaylis [27]

Answer:

x ∉ R

Step-by-step explanation:

x² = - 21

if x² < 0 => x ∉ R

8 0
3 years ago
The table shows the last holiday destination of 60 people
Licemer1 [7]

Answer:

Use your protractor to draw the lines

Step-by-step explanation:

You worked out the angles, so using the centre point as the middle and the line underneath France as your starter line, do 108° sector for Spain, then a 90° for Greece and a 12° for Others

3 0
2 years ago
A 4 pack of jump ropes costs $15.28. What is the unit price? per jump rope​
babymother [125]

Answer:

Each jump rope will cost: $15.28 ÷ 4 = $3.82

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Run 4 1/2 kilometers in 1/3 of an hour how many kilometers can she run in 1 hour
    11·1 answer
  • -42 minus 10= -52 and please explain how you got the answer
    10·1 answer
  • Please help me with a math question below
    13·1 answer
  • Reduce 7y + 2y 2 - 7 by 3 - 4y.
    7·2 answers
  • A zoo has 2 male lion one sixth of the lion are male lion how many lions are there at the zoo
    15·1 answer
  • How many solutions does 5(d+2)=3(d-6) ?
    5·2 answers
  • PLEASE HELP!! I’ll appreciate it!
    8·1 answer
  • If 5x+20=y,what is the value of x+4?
    5·2 answers
  • Please triple check
    9·1 answer
  • Use the distributive property to<br> expand the expression below.<br> 6(2a – 3) = [?]a - [ ]
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!