1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Illusion [34]
3 years ago
15

What is the absolute value of 1/4

Mathematics
1 answer:
VashaNatasha [74]3 years ago
4 0

Answer:

25

Step-by-step explanation:

You might be interested in
orlando has a bag of 37 apples and a bag of 29 apples he can bake 6 apples in a pan how many pans can orlando make. plzzzzzzz i
maksim [4K]

the answer is 11 trays

8 0
3 years ago
Simplify the following
postnew [5]

Answer:

<h2>see the answers ⤵️</h2>

Step-by-step explanation:

<h3>to understand the solving steps</h3><h3>you need to know about</h3>
  • \sqrt{ \frac{x}{y} }  <  =  >  \frac{ \sqrt{x} }{ \sqrt{y} }  \\ and \:  \\  \sqrt{x}  \times  \sqrt{y}  =  \sqrt{xy}
  • PEMDAS

let's solve:

a) \sqrt{ \frac{9}{25} }

\frac{ \sqrt{9} }{ \sqrt{25} }

\frac{3}{5}

b) \frac{ \sqrt{12} }{ \sqrt{3} }

\frac{ \sqrt{12} }{ \sqrt{3} }  \times  \frac{ \sqrt{3} }{ \sqrt{3} }

\frac{ \sqrt{12 \times 3} }{ (\sqrt{3} )^{2} }

\frac{ \sqrt{36} }{3}

\frac{6}{3}

2

c) \frac{ \sqrt{15} }{ \sqrt{3} }

\sqrt{5}

6 0
3 years ago
The 40th parallel of north latitude runs across the United States through Philadelphia, Indianapolis, and Denver. At this latitu
Ronch [10]

Answer:

793.25 mi/hr

Step-by-step explanation:

Given that:

The radius of the earth is = 3030 miles

The angular velocity = \dfrac{\pi}{12} rads

If a jet flies due west with the same angular velocity relative to the ground at the equinox;

We are  to determine the How fast in miles per hour would the jet have to travel west at the 40th parallel for this to happen.

NOW;

Distance s is expressed by the relation

s = rθ

s = 3030(\frac{\pi}{12} )

s = 793.25

The speed which depicts how fast in miles per hour the jet would have traveled is :

speed (v) = \frac{s}{t}

v = \frac{793.25}{1}

v = 793.25 mi/hr

Hence, the jet would have traveled 793.25 mi/hr due west at the  40th parallel for this to happen.

7 0
3 years ago
Threeangles of a quadrilateral are equal and its fourth angel is 120° . Find all the angels
lilavasa [31]

Answer:

80°

Step-by-step explanation:

Three angles are equal

Let the equal angle be x

3x+120=360

3x=240

x=240/3

=80

Hence the three angles are 80∘


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A model car is 5 inches long. The actual length of the car is 15 feet . What is the scale factor of the model car?
Elodia [21]

Answer:

1 : 36

Step-by-step explanation:

To obtain the scale factor, the dimensions must be in the same units.

Using the conversion

1 foot = 12 inches, then

15 feet = 15 × 12 = 180 inches, thus

scale factor = 5 : 180 ← divide both parts by 5

scale factor = 1 : 36

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The volume of a box with a rectangular base is 3072 cm3.the length of the side are in the ratio 1:2:3.calculate the length of th
    10·1 answer
  • A random sample of 75 printers discovered that 15 of them were being used in small businesses . find the 90% limit for the popul
    7·1 answer
  • Two men, 400 feet apart, observe a balloon between them; it is in the same vertical plane as they are. The respective angles of
    13·2 answers
  • Ok,so on the number of snacks side of the table I know it’s adding three to each number but on the side of the table where it sa
    9·1 answer
  • to a formula or equation for a specified variable means to rearrange it so that the variable appears alone on one side of the eq
    14·2 answers
  • Write an equation of the line in slope intercept form given the following information: perpendicular to the line y=1/2x+3 throug
    7·1 answer
  • Translate into an equation <br> The product of a number and 4 increased by 16 is -2
    6·1 answer
  • Allan manages security at an events center. He works 8 hours per day, 5 days per week. Allan tracks his total pay as a function
    14·1 answer
  • Mike bought 4.5 pounds of bananas for $5.40. What is the price per pound for the bananas?
    11·1 answer
  • Whats the solution set of the following equation -8×+×+15=-7×+12
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!