1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
3 years ago
10

A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost

Mathematics
1 answer:
irakobra [83]3 years ago
5 0
B, is the correct answer

$.125/fl oz
You might be interested in
Convert 16/20 into a percentage
Kazeer [188]

Answer:

80%

Step-by-step explanation:

Percent means out of 100

We need a denominator out of 100

16/20 *5/5 = 80/100

The percent is 80%

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A slope of -3 passing through the points (6,-14)
AysviL [449]
The answer is y=-3x+4
3 0
3 years ago
7x3 how much???????????????????????????????????????
elena55 [62]
7 x 3= 21 you can also use a calculator to help you
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLS PLSSS HURRY I NEED HELP
Sloan [31]

Answer:

look at the picture i have sent

5 0
2 years ago
I got so confused with this math because since it’s Halloween my teacher nearly didn’t teach us
pashok25 [27]
To answer this question, I need to know how much of each fruit Adrian bought
8 0
3 years ago
Other questions:
  • At the sports awards ceremony,5 members of the soccer team and 8 members of the softball team won awards. What was the ratio of
    9·1 answer
  • Create a system of equations that includes one linear equation and one quadratic equation.
    14·1 answer
  • Your monthly living expenses are $585.00. Your monthly fixed expenses are $1078.00. Your annual fixed expenses are $2700.00. Cal
    12·1 answer
  • Consider the function f(x) = x3 − 4x2 + 2. Calculate the limit of the difference quotient at x0 = 3 for f(x).
    7·1 answer
  • What is the positive interval of 4x-2y=8
    9·1 answer
  • Write an equation that passes through (-2,8) and(-4,-4)
    10·1 answer
  • HELP HELP HELP Certain members of the Italian Parliament make 180,000 euros a year. If 1 euro equals 1.36 U.S. dollars, how much
    6·1 answer
  • Lisa has three classes that last 50 minutes what is the total number of minutes of three classes
    7·2 answers
  • What's 2+2 WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Faith makes beaded necklaces that she sells for $3 each. She manages to sell two necklaces every day for seven days if she wants
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!