1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tekilochka [14]
3 years ago
7

How do you explain this?

Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]3 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Multiply both sides by 3

3(y - 3) = 2(x + 6)

Remove the brackets.

3y - 9 = 2x+ 12                          Subtract 3y from both sides

- 9 = 2x - 3y + 12                       Subtract 12 from both sides

-9 - 12 = 2x - 3y                         Combine like terms

-21 = 2x - 3y                               Switch Sides

2x - 3y = - 12

Answer A

You might be interested in
Express 110111 base two to base ten​
lidiya [134]

Answer:

zh

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
As a salesperson, you are paid $50 per week plus $2 per sale. This week you want your pay to be at least $100. What is the minim
DENIUS [597]
Let s represent the number of sales, and t the total pay
the equation to represent this situation is t = 2s + 50
so set t to 100, and solve for s

100 = 2s + 50
50 = 2s
25 = s

you need to make at least 25 sales
5 0
3 years ago
80 marked up by 37.5 percent
Mariana [72]
Make 37.5% into decimal form : Since it is being marked up, add 100% = 1.375
1.375 x 80
     1.375
     x  80
_________
    0000
+11000
_________
  110.000

80 marked up by 37.5% is 110.
7 0
3 years ago
How many groups of 3/4 are in each of the following quantities?
____ [38]

Answer:

0.37

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes $7.75 for 2.5 pounds of broccoli and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the
joja [24]

Potatoes: $2.52 / 4.5lbs = $0.56 / lb.

Broccoli: $7.75 / 2.5lbs = $3.1 / lb

Pears: $2.45 / 2.5lbs = $0.98 / lb

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Help will give brainliest
    7·1 answer
  • Which statement must be true about the diagram?
    5·2 answers
  • Solve this equation: -3r -6(-7-10r)
    15·1 answer
  • If a system of linear equations has no solution, what do you know about the slopes and y-intercepts of the graphs of the equatio
    15·1 answer
  • How do i solve this question 5+y=-15 ?​
    6·2 answers
  • Candy's Sweets Company charges $1.15 per pound to ship candy.
    13·1 answer
  • Please helppppppp I don’t get this
    7·2 answers
  • What is the slope of the line that contains these points? (15,-10) (17,2) (19,14) (21,26)
    12·1 answer
  • What is the slope of the line?<br> Please explain
    14·2 answers
  • Ima need help on this one pls do quick
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!