1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yulyashka [42]
3 years ago
11

What is the diameter of a circle that has a circumference of 56.52 feet? Round your answere to the nearest whole number

Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]3 years ago
4 0
Circumference = 2pi * radius
Diameter = 2 * radius

Circumference = pi * diameter

56.52 = pi * diameter
56.52/pi = (pi * diameter)/pi

18 = diameter
You might be interested in
3(4x+1)=15? X=<br> What is the solution?
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

3(4x+1)=15

12x+3=15

12x=15-3

12x=12

x=12/12

x=1

3 0
2 years ago
PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!
jasenka [17]
Simplified it should be 4x^10y^8
3 0
3 years ago
The product of 12 and 3
cestrela7 [59]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

12 x 3 = 36

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Walters drove 360 miles on 25 gallons of gas. Mr. Walters drove 480 miles on 32 gallons of gas.
seraphim [82]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Test plz help thank if you help me
zimovet [89]

Answer:

I think its B

Step-by-step explanation: I'm not 100% sure

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Mary,Tom,Sophia &amp; Isaac share minutes on their cell phone plan. Mary used 1/4 of the minutes,Tom used 0.5 of the minutes,and
    12·1 answer
  • Barrett is comparing the membership fees for two museums. The art museum charges a one-time fee of $8.25 plus $2.25 per month. T
    10·1 answer
  • Many couples believe that it is getting too expensive to host an average wedding in the United States. According to a statistics
    7·1 answer
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • Factor the following using the GCF (Greatest Common Factor):
    7·1 answer
  • A parabolic microphone used on the sidelines of a professional football game uses a reflective dish 24 inches wide and 6 inches
    10·1 answer
  • I really need help with number nine
    14·2 answers
  • If the center of the circle were moved from the origin to the point (h, k) and point P at (x, y) remains on the edge of the circ
    12·2 answers
  • Find the value of x given in the right triangle
    10·1 answer
  • Which fraction shows a correct way to set up the slope formula for the line containing (2, -4) and (-6, 1)?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!