1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
7

A 7-cup carton of ice cream cost $5.60. What is the price per fluid ounce?

Mathematics
2 answers:
ExtremeBDS [4]3 years ago
7 0
The answer is 50 cents per fluid ounce and There is no option it so yeah 7 cups it’s 56 fluid ounces
inna [77]3 years ago
5 0

Answer:

0.10/ fluid ounce

Step-by-step explanation:

To find the price per fluid ounce, we must divide the price by the number of fluid ounces.

price/fluid ounces

First, let's convert cups to fluid ounces.

There are 8 fluid ounces in every 1 cup.

Therefore, we can multiply 7 (cups) by 8 (fluid ounces).

7*8=56

There are 56 fluid ounces in 7 cups.

Now we know that there are 56 fluid ounces. We also know the price is $5.60.

price/ fluid ounces

price= 5.60

fluid ounces= 56

$5.60/56 fl oz

$0.10 / fl oz

It costs $0.10 per fluid ounce.

You might be interested in
XPLEASE HURRY!
Katarina [22]
The answer will be “b” because exponent means mutiply
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mhanifa please help with this
Fed [463]

Answer:

<u>Use cross-multiplication to solve these</u>

  • 1) 6/2 = 4/p ⇒ 6p = 4*2 ⇒ p = 8/6 ⇒ p = 4/3
  • 2) 4/k = 8/2 ⇒ 8k = 2*4 ⇒ k = 8/8 ⇒ k = 1
  • 3) n/4 = 8/7 ⇒ n = 4*8/7 ⇒ n = 32/7
  • 4) 5/3 = x/4 ⇒ x = 4*5/3 ⇒ x = 20/3
8 0
3 years ago
A price of a gallon of milk is increasing at a rate of 2% each year if a gallon of milk cost $3.75 in 2017 how much will a gallo
Stels [109]

Answer:3.81

Step-by-step explanation:

because you add  2% each year

8 0
3 years ago
Change 1.49% to a decimal
Phantasy [73]
% means 100 so, 1.49/100=0.0149
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(-2)=3+2x how do I solve this homework<br>​
True [87]

Answer:

Photomath

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • int saving up to buy a new baseball glove every month he puts $10 into a jar which type of function best models the total amount
    9·1 answer
  • I need to know how to do this question
    14·2 answers
  • Anyone know how to do this?
    13·1 answer
  • What expression equevalent to-3(-x+12)
    5·1 answer
  • The Arnold family arrived at the beach at 10:30 am.they spent 3 3/4 hours there. what time did they leave the beach?
    6·1 answer
  • A manhole measures 3' 4" in diameter. What is the area of a metal cover for the manhole, assuming a one-inch overhang around the
    7·1 answer
  • PLEASE, WILL GIVE BRAINLIEST!!! I need the equation and step by step. Carl collected 3 more bags of bottles for recycling than R
    11·1 answer
  • PLEASE HELP! GIVING 15 FREE POINTS PLUS BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!!!
    9·2 answers
  • Find the value of x in the triangle.​
    12·1 answer
  • Which equation represents a linear function? Equation 1: y = 2x2 + 1 Equation 2: y2 = 3x + 1 Equation 3: y = 5x − 1 Equation 4:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!