Answer:
$1,800
Step-by-step explanation:
If Michael works 30 hours a week for $15 an hour we can use the equation:
15 x 30 = 450.
Now just multiply the given answer by 4 and you're left with:
450 x 4 = 1800.
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
Answer:
22 inches
Step-by-step explanation:
Width (16) x 2 = 32
72 (perimeter) - 32 (width x 2) = 44 inches
44 divided by 2 is 22, which is the length.
Answer: D
Step-by-step explanation:
Look at the exponents first and order them from least to greatest