1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
3 years ago
9

What is 3/5 divided by 7/9

Mathematics
1 answer:
Daniel [21]3 years ago
6 0
3/5(divided)9/7
3/5x7/9
27/35
You might be interested in
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
PLS HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST Chris claims that Path A is 2 miles longer than Path B. What calculation error
maria [59]

Answer:

Step-by-step explanation:

He forgot the scale. It is 2 inches longer on the graph, but each inch represents 1/4 mile. So it is 2 quarter miles, or 1/2 mile

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3/5x=52 is the answer 120 or 130
postnew [5]
The direct answer to your question is: "No".
because in that equation, 'x' is not 120 or130.

Let's find out what 'x' actually is:

<u>3/5 x  =  52</u>

Multiply each side by  5 :      3x  =  260

Divide each side by  3 :       <em>  x  =  86 and 2/3 </em>
8 0
4 years ago
Eleanor and her little sister Joanna are responsible for two chores on their family’s farm, gathering eggs and collecting milk.
iris [78.8K]

Answer:

4 dozens

Step-by-step explanation:

<em>Find Eleanor and Joanna's ratio of eggs to milk</em>

Eleanor:

<em>Dozen eggs : gallons of milk</em>

9 : 3

3 : 1

Joanna:

<em>Dozen eggs : gallons of milk</em>

2 : 2

1 : 1

<em>They gather one gallon of milk each which means Joanna has 1 dozen eggs and Eleanor has 3 dozens of eggs.</em>

Total dozen of eggs = 3 + 1 = 4

Therefore, total dozen of eggs the family have per week is 4 dozens.

4 0
3 years ago
Solve the system
konstantin123 [22]
Use substitution. 

y = 2 - x and y = 4x + 7 can become

2 - x = 4x + 7

Now solve for x

-5 = 5x

-1 = x

Now plug -1 for x in either equation.

y = 2 - x -> y = 2 - (-1) -> y = 3
y = 4x + 7 -> y = 4*-1 + 7 -> y = -4 + 7 -> y = 3

So C) is the correct answer.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • True or false: equilateral triangles can be classified as acute right or obtuse
    11·1 answer
  • What is the inequality shown in the graph?
    12·2 answers
  • Sandy bought 3/4 yard of red ribbon and 2/3 yard of white ribbon to make some hair bows.Altogether,how many yards of ribbon did
    6·2 answers
  • Estimate the following difference using front-end estimation. 788.44 - 225.6
    5·1 answer
  • You are going to buy doughnuts for your coworkers. You buy 2 boxes of glazed doughnuts for $3.99 each, 3 boxes of chocolate-cove
    5·1 answer
  • A ticket sells tickets to a professional basketball game. The agency charges $32.50 for each ticket , a convenience charge of $3
    8·1 answer
  • Write the equation of a line with a slope of zero that contains the point (4,2).
    15·1 answer
  • A tree casts a 25 foot shadow. At the same time of day, a 6 foot man standing near the tree casts a 9 foot shadow. What is the a
    13·2 answers
  • What percentage of the budget is spent on housing? Category Amount spent per month Housing $1,302 Taxes $1,550 Food $558 Clothin
    12·1 answer
  • Sam earns $12 per hour. The store offers him a raise--a 6% increase per hour. After the raise,
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!