1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
3 years ago
7

Find the slope of the line that passes through (-21, 59) and (35, -13).

Mathematics
2 answers:
lys-0071 [83]3 years ago
8 0

Answer: 25

Step-by-step explanation:

ivann1987 [24]3 years ago
4 0

Answer:

-1.29

Step-by-step explanation:

y2-y1÷x2-x1

-13-59÷-35--21

-72÷56

-1.29

You might be interested in
A man selling computer parts realizes that when he sells 16 computer parts, his earning is $1700. When he sells 56 computer part
natta225 [31]

We need to find the unit rate. To do so, divide the amount of money he makes by the number of parts sold. 1,700 / 16 = 106.25. So, if the man sells one computer part, he gets $106.25. To find the price of 30 parts, multiply 106.25 by 30. 106.25 * 30 = $3,187.50

The man will make $3,187.50 if he sells 30 parts.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify.<br> 10x² + 11x − 6=0
Westkost [7]

Step-by-step explanation:

10x² + 11x − 6 = 0

10x² + 15x – 4x – 6 = 0

5x(2x + 3) – 2(2x + 3) = 0

(2x + 3) (5x – 2)

5 0
2 years ago
The unit cost for a piece of fabric is $4.99 per yard including tax. You have $30 to spend on material. How many whole feet of m
Svetllana [295]
1 yd = 3 ft

This means the unit cost per feet is $4.99/3.

Let 'x' represent the length of the material in feet that you can be with $30.

(4.99/3)*x <= 30
6 0
3 years ago
PLEASE HURRY!
Gnoma [55]

Answer:

11

26

44

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 4 people each make a piece of dough and every 10days from each dough make 4 more; how many will there be after 20days
lisov135 [29]
There will be 16 pieces of dough
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sara needs to take a taxi to get to the movies. The taxi charges $4.75 for the first mile, and then $2.25 for each mile after th
    8·1 answer
  • HELP MEH! I WILL MARK THE BEST ANSWER BRAINLIEST!
    13·1 answer
  • 3.3-×=3(x-1.7) I need help on this
    12·2 answers
  • Please help me out guys
    9·2 answers
  • Help please help please
    11·1 answer
  • The quotient of two numbers is negative. It must be true that _____.
    12·2 answers
  • A rocket was launched into the air from a platform above the ground
    5·1 answer
  • 29. Fifty percent of the parallelogram is shaded. What is the area of the shaded region?
    11·2 answers
  • Before rock climbing, Michelle wants to know how
    6·1 answer
  • HELP PLS IM FAILING DAYUMMMM
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!