Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
the mass of liquid is 1,050 g
Step-by-step explanation:
subtract the total mass with the mass of the container
Answer:
N:ki n:kn:kNN
Step-by-step explanation:
Answer and Step-by-step explanation:
Since we have given that
1. m∠1 + m∠5 = 180° and m∠1 + m∠4=180° - Given
2. m∠1 + m∠5 = m∠1 + m∠4 - Substitution
3. m∠5 = m∠4 -
Subtraction property of equality
4. Ray YZ is parallel to Ray UV - If alternate interior angles equal, then line are ||
Answer:
The answer is most likely 29
Step-by-step explanation:
you can have 5 groups of 5 with 4 left over, and 7 groups of 4 with one left over.