Answer:
The area of the figure is 100
Step-by-step explanation:
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:
47.75 + x Less-than-or-equal-to 50
= 47.75 + x ≤ 50
Step-by-step explanation:
Solving the above Question:
Not going over the 50 pound case mean, less than or equal to 50 pounds
Let the extra pound of weight be represented as x
Hence, the inequality equation that can be used to determine how much more weight can be added to the suitcase without going over the 50-pound weight limit =
47.75 + x ≤ 50
Answer:
sin²x
Step-by-step explanation:
we have
(1 − cos x)(1 + cos x)=1-cos²x
Remember that
sin²x+cos²x=1 ------> i-cos²x=sin²x
therefore
(1 − cos x)(1 + cos x)=sin²x
Answer:
7 5/12
Step-by-step explanation:
first, subtract 4 5/6 from 6 2/3 by converting 6 2/3 to 6 4/6
5 3/4 + (6 4/6 - 4 5/6) = 5 3/4 + 1 4/6
* I borrowed 6/6 or '1' from the 6 and made 4/6 into 10/6
5 3/4 equals 5 9/12 and 1 4/6 equals 1 8/12
adding them gives you:
6 17/12 which is the same as 6 + 1 5/12, or 7 5/12