1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BabaBlast [244]
3 years ago
5

Which of the following is a biconditional statement?

Mathematics
1 answer:
Gekata [30.6K]3 years ago
7 0
I think is the D that what i think :;;;;::):;::)
You might be interested in
Hun Lee is skateboarding and using energy at a rate of 400 kilocalories per hour. At what rate is Hun Lee using energy in minute
Helga [31]

Answer:6.66666 kilocalories  per hour

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
PLease help me with this!
astraxan [27]

Answer:

1. x2 - 9 > 0

x^2-3^2>0

(x+3)(x-3)>0

(x+3)>0 and (x-3)>0

x>-3       and  x>3

2. x2 - 8x + 12 > 0

   x^2 - 8x  +12>0

   x^2 -2x -6x +12 >0   (-8x is replaced by (-2x) + (-6x) )

   x(x-2) -6(x-2) >0

    (x-6)(x-2)>0

(x-6)>0    and (x-2)>0

    x>6     and     x>2

3. -x2 - 12x - 32 > 0

    -x^2 -12x -32 >0

     x^2 +12x +32 <0

      x^2 +4x +8x +32<0

      x(x+4) +8(x+4)<0

      (x+8)(x+4)<0

(x+8)<0   and  (x+4)<0

x<-8      and    x<-4

4. x2 + 3x - 20 >= 3x + 5

   x^2 +3x -20 >= 3x +5

   x^2 +3x -20 -3x >= 3x +5 -3x

     x^2 -20  >= 5

     x^2 -20 +20  >= 5  +20

     x^2 >=25

     x^2-25 >=0

      (x-5)(x+5)>=0

(x-5)>=0  and (x+5)>=0

  x>=5    and x>=-5

6 0
3 years ago
What is 9(3y+2z) as a equivalent expression
adoni [48]

Answer:

27y + 18z

Step-by-step explanation:

9(3y+2z)

Distribute the 9

9 * 3y + 9* 2z

27y + 18z

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
lys-0071 [83]
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the total weight, w, of 5 bags of soil?
Charra [1.4K]

Answer:200

Step-by-step explanation: I typed this and got it right

4 0
3 years ago
Other questions:
  • (-5,-3), parallel to y=6/5x+4
    14·1 answer
  • Grandma's soup company packages tomato soup in cylindrical cans that have a base diameter of 8 centimeters and a height of 10 ce
    5·2 answers
  • A farmer planted 2/5 of his forty acres in corn and another 3/10 of his land in wheat. Taken together, what fraction of the 40 a
    15·1 answer
  • Over 10 minutes ,how far on a clock does the tip of a 12 inch minute hand move ?
    12·1 answer
  • 1- 1/4 + 2/5= please help
    14·2 answers
  • in Jillian harden there are 3 rows of carrots 2 rows of beans and 1 row of peas. there are 8 plants in each row. how many plants
    11·1 answer
  • What is 23.95 rounded to one decimal place?
    10·1 answer
  • HELP FAST!!!!
    6·1 answer
  • Can someone please help me make a story i need it done tonight!!
    6·1 answer
  • HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!