1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
11

15•(13 - 7) ÷ (8 - 5) Simplify

Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]3 years ago
8 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

15•(13-7)÷(8-5)

15•(6)÷(3)

90÷3

30

Naya [18.7K]3 years ago
4 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

15 x 6 / 3 =

90 / 3 =

30

Hope that helps!

You might be interested in
A recipe require 1/4 lb of onions to make servings of soup. Mark has 1 1/2 lb of onions. How many servings can mark make
djyliett [7]

he can make 6 servings of soup

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
40% is what number is 82?
Licemer1 [7]
32.8 because.40•82=32.8
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is equivalent to 1 1/2
Marat540 [252]

Answer:

1 1/2 is equal to 1.5.

Step-by-step explanation:

1/2 converted is .5.

A half of 1 is .5 or 1/2.

3 0
3 years ago
For Mothers Day, Jim bought 3 hydrangea plants. For Father's Day, he bought two ties. If a tie costs $5 more than a plant and he
den301095 [7]

$16.95 plant

$21.95 tie

6 0
3 years ago
Would someone Please answer this question please will be thanked and also will pick brainly!! (please be honest)
lapo4ka [179]
The answer to this question is 360ft^2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • (2+2)/2x4+16-10x2/2x3=x
    11·1 answer
  • You can buy an escape room pass that allows you 8 visits for a total of $72 . What is the unit rate for the card in dollars per
    6·1 answer
  • Is the sequence geometric? if so, identify the common ratio 3, 12, 48, 192
    10·1 answer
  • A hardware store is selling a wrench for $31.00. If there is a sales tax of 8 percent, what is the actual cost of the wrench
    10·1 answer
  • . an 8 degree rise in temperature
    11·1 answer
  • Ok, so I have this math Question it goes like this. Tommy ran 2/3 mile in 1/10 of an hour. Zeke ran 1/4 mile in 1/8 of an hour.
    14·1 answer
  • Convert 315 to radians. express the answer as a decimal rounded to the nearest hundredth​
    15·1 answer
  • Please help I need a better grade in this class.
    11·1 answer
  • Sarah Sandoval is a coffee farmer trying to decide how many tons of coffee to produce. She can sell each ton of coffee for $2,40
    5·1 answer
  • It is a set of points on given plane which is equidistant from a fixed point called the center​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!