1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
3 years ago
11

I have an exam and I need your help

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]3 years ago
3 0
Y=144 is the correct answer!!
You might be interested in
What is the range of g?
morpeh [17]

Answer:

[-1,5]

Step-by-step explanation:

all reals between -1 and 5

6 0
2 years ago
Firewood can be sold in cords. the wood is cut into equal lengths and stacked evenly in a rack. which geometric shape can be use
Nadya [2.5K]

To estimate the volume of the chord of wood, since the wood exists cut into equal lengths and stacked evenly in a rack then we can use a cylinder as a model.

<h3>What is a cylinder?</h3>

In mathematics, a cylinder exists as a three-dimensional solid that holds two parallel bases joined by a curved surface, at a fixed distance. These bases exist normally circular (like a circle) and the center of the two bases exists joined by a line segment, which exists named the axis.

A cylinder exists as a closed solid that contains two parallel circular bases joined by a curved surface.

To calculate the volume of the chord of wood, since the wood exists cut into equal lengths and stacked evenly in a rack then we can use a cylinder as a model.

To learn more about cylinders refer to:

brainly.com/question/8531193

#SPJ4

7 0
2 years ago
Sarah took the advertising department from her company on a road trip to meet with a potential client including Sarah a total of
Svetach [21]
Sarah has spent 7 first class tickets, and 6 coach tickets that totals for 13 people that took the trip. 

$1040 * 7 = $7280 

$140 * 6 = $840 

$7280 + $840 = $8120 for Sarah's total budget she spent for 7 first class tickets and 6 coach tickets for 13 people that took the trip.  

Answer:
7 first class tickets.
6 coach tickets.

Hope this helps! 
<em>
</em>
<em>~ ShadowXReaper069</em>

7 0
3 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
2 years ago
Mary Stahley invested $2500 in a 36-month certifi- cate of deposit (CD) that earned 8.5% annual simple interest. When the CD mat
nata0808 [166]

9514 1404 393

Answer:

  $13,916.24

Step-by-step explanation:

First, we need to find the value of the CD at maturity.

  A = P(1 +rt) . . . . simple interest rate r for t years

  A = $2500(1 +0.085·3) = $2500×1.255 = $3137.50

__

Now, we can find the value of the account with compound interest.

  A = P(1 +r)^t . . . . . rate r compounded annually for t years

  A = $3137.50 × 1.18^9 = $13,916.24

The mutual fund was worth $13,916.24 after 9 years.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • In the decimal 64.921 what place is the 2 in
    7·1 answer
  • What is the answer for this
    7·2 answers
  • 7x ^ 3 - 4x ^ 2 - x + 4 is a polynomial. a Write the coefficient of x ^ 2 . What is the degree of the polynomial ?
    8·2 answers
  • To find 49% of a number, we can multiply the number by 49/100 ​ or _____.
    14·1 answer
  • Can someone please help :) it’s due today
    5·1 answer
  • Someone help plz plz plz plz
    10·2 answers
  • 3. Discuss the advantages and disadvantages of buying on <br>(1) Hire purchase​
    12·1 answer
  • Find an equation of a line Parallel to x = 8 , through ( 6 , 5 ) .
    14·1 answer
  • Can someone please help me with#6-#8?I'm not sure how to find the answers and graph it in the graphs given.​
    12·1 answer
  • HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!