Answer:
x = 4
Step-by-step explanation:
8x - 9 = 6x - 1
Bring variables to the left side, whereas numbers to the right.
8x - 6x = - 1 + 9
2x = 8
x = 8 / 2
x = 4
Answer:
26.88/7 = $3.84 per ounce
Step-by-step explanation:
Answer:
1. x= 8
2. x= 6
3. x= 7
4. x= -8
Code: BECI
Step-by-step explanation:
Answer:
20
Step-by-step explanation:
Plug in -4 for n:
(-4)^2 - (-4) = 16 + 4 = 20
Answer: 160
Step-by-step explanation:1920 divided by 12