Answer:
8
Step-by-step explanation:
18 = -22 +5y
add 22 to both sides
40 = 5y
y = 8
Answer:
Here, b represents one loaf of bread and m represents the one gallon of milk.
As per the statement:
Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12.
⇒
It is also given that the next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50.
⇒
Then; system of equation :
.....[1]
.....[2]
Solve for b and m using above system of equations.
Multiply equation [2] by 2 we get;
.....[3]
Subtract equation [1] from [3] we get;
Combine like terms;
Divide both sides by 5 we get;
m = $3
Substitute the value of m in equation [1] we get;

Subtract 3 from both sides we get;
Divide both sides by 4 we get;
b = $2.25
Therefore, cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m) are:
$2.25 ad $3
Answer:
A. Data
Step-by-step explanation: <em>Data is a term used to describe facts, information or statistics that are collected together in order for it to be used as a reference or for analysis.</em>
An effective data collection is one of the most important aspects in research,experiments or statistics as it helps to guarantee a reliable and effective outcome.
Data collection should be done in such a way that it helps to solve the problem which is being studied or handled.
Answer:
28x
Step-by-step explanation:
i took the test