1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
3 years ago
5

You are working in the lab, how many grams of solute you need to make 200.0 g of 3.4% of solution?

Chemistry
1 answer:
Goryan [66]3 years ago
6 0

Answer:

6.8g of solute are needed

Explanation:

Percent by mass, (w/w%) is defined as the mass of solute in 100g of solution. A solution that is 3.4% contains 3.4g of solute in 100g of solution. That means to make 200g of solution are required:

200g solution * (3.4g solute / 100g solution) = 6.8g of solute are needed

You might be interested in
The hammer, anvil, and stirrup are all bones found in the ear.
AfilCa [17]

Answer: Hammer, anvil and stirrup are small bones in the ear behind ear drum and before cochlea. These bones helps in transfering the vibrations from ear drum to the cochlea which is further passed to auditory nerve and then to brain

Explanation:

4 0
3 years ago
Diatomic iodine [I2] decomposes at high temperature to form I atoms according to the reaction I2(g)⇌2I(g), Kc = 0.011 at 1200∘C
umka2103 [35]

Answer:

The concentration of I at equilibrium = 3.3166×10⁻² M

Explanation:

For the equilibrium reaction,

I₂ (g) ⇄ 2I (g)

The expression for Kc for the reaction is:

K_c=\frac {\left[I_{Equilibrium} \right]^2}{\left[I_2_{Equilibrium} \right]}

Given:

\left[I_2_{Equilibrium} \right] = 0.10 M

Kc = 0.011

Applying in the above formula to find the equilibrium concentration of I as:

0.011=\frac {\left[I_{Equilibrium} \right]^2}{0.10}

So,

\left[I_{Equilibrium} \right]^2=0.011\times 0.10

\left[I_{Equilibrium} \right]^2=0.0011

\left[I_{Equilibrium} \right]=3.3166\times 10^{-2}\ M

<u>Thus, The concentration of I at equilibrium = 3.3166×10⁻² M</u>

3 0
3 years ago
Which carbon skeleton represents a ketone?<br> c-c-c-c=0<br> C-C-C-C-0<br> C-C-C-C-o<br> C-C-0-C
aliina [53]

Answer:

None of the options are correct

Explanation:

Ketone is an organic compound with general formula RCOR' ie RC=OR where R and R' are alkyl groups. Example of ketone can be written as:

C—C—C=O—C

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A student mixes chemicals A and B together and records the amount of time it takes for a color change to occur. The student repe
k0ka [10]

Answer:

It is mentioned that the student is mixing chemicals A and B and observes the time taken for the color to change. However, in the experiment, it is noticed that the student has repeated the procedure five times and each time he or she is modifying the concentration of chemical B. Thus, it is clear that the concentration of chemical B is the independent variable in the experiment. An independent variable is illustrated as the variable, which is controlled or modified in the experiment.

8 0
2 years ago
Based on these data, what is the average atomic mass of element b? 10.01 10.51 10.81 11.01
Lelechka [254]
The right answer is C. 10.81
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sports trainers treat sprains and soreness with ethyl bromide. it is manufactured by reacting ethylene with hydrogen bromide:
    14·1 answer
  • 7. What are two ways to improve an experiment?
    8·1 answer
  • Draw the best Lewis structure for NH3 by filling in the bonds, lone pairs, and formal charges. (Assign bonds, lone pairs, radica
    8·1 answer
  • When balancing a redox reaction, you are balancing
    8·1 answer
  • What properties differentiate an ionically bonded compound from a covalently bonded compound
    13·1 answer
  • A certain metal M forms a soluble sulfate salt M2SO4. Suppose the left half cell of a galvanic cell apparatus is filled with a 5
    13·1 answer
  • 1. If you need to name the alkane C7H16, which prefix and
    12·1 answer
  • 3. Why do you think the image of the pencil inside the beaker of water is different than the pencil
    13·1 answer
  • Many homes that are not
    9·1 answer
  • If 12 gallons of gasoline cost $34.68, what is the unit price per gallon?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!