1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SIZIF [17.4K]
3 years ago
7

I NEED HELP ASAP!!!!!!!!!! Rylie paid $12 for two cans of racquetballs as shown in the tape diagram, where the green bars repres

ent the amount she spent, and the blue bars represent the number of cans she bought. She has $30 to spend on racquetballs. How many cans will Rylie purchase? [Type your answer as a number.]

Mathematics
1 answer:
g100num [7]3 years ago
8 0

Answer: 18

Explanation:

If she paid $12 for 2 cans.

Let, cost of 1 can be, $x

thus, cost of 2 cans= 2x

but, given 2x= 12

x=$6 ( cost of 1 can)

Now, cost of 3 cans= 3× 6=$18

(amount she has to pay for 3 cans)

You might be interested in
Two consecutive even integers have a sum of 34. find the integers​
poizon [28]

Answer: 16, 18

Step-by-step explanation:

16 + 18 = 34

3 0
3 years ago
What is the next term ofthe sequence 5z, 8x, 11v,...?
nexus9112 [7]

Answer:

<u>14t</u>

Step-by-step explanation:

stuvwxyz

567891011121314

6 0
3 years ago
Steve drove at a constant rate to the beach for a vacation. In the equation below, t is the time in hours it took Steve to drive
My name is Ann [436]
310/62= hours which equals 5! hope this helped a bit.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help will give brainliest
Firdavs [7]
1st one is 3/17
2nd is 4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1/2 multiplied by 1/2? What is 1/2 added by 1/2?
satela [25.4K]
Answer:
1/4 & 1

Solution:
1/2 * 1/2 = (1*1)/(2*2)

1/2 + 1/2 = (1+1)/(2) = 2/2 = 1
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does the greater than and less than signs look like
    12·2 answers
  • 10 points please help​
    10·1 answer
  • Which graph shows the inequality b≤-7
    5·1 answer
  • A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
    13·2 answers
  • DO NOT GIVE THE ANSWER <br> Please explain how to do this
    7·2 answers
  • There are 10 boys and 10 girls in a classroom.
    10·2 answers
  • Find the value of variable x. If your answer is not an integer, write it in simplest radical form with the denominator rationali
    13·1 answer
  • Please help I have no clue what this is I give brainly :)
    5·1 answer
  • If x+12 is a factor of a polynomial, what would it tell you about the polynomial ​
    9·2 answers
  • Please help ASAP!!!!!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!