1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jarptica [38.1K]
3 years ago
15

Find the value of x in the triangle shown below. X 5 6

Mathematics
2 answers:
Assoli18 [71]3 years ago
7 0

Answer: 61

Step-by-step explanation:

25+36=x

61=x

x=61

Mekhanik [1.2K]3 years ago
4 0

Answer:

C. x = √61

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Equality Properties

<u>Trigonometry</u>

  • [Right Triangles Only] Pythagorean Theorem: a² + b² = c²

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

We are given a right triangle. We can use PT to solve for the missing length.

<u>Step 2: Identify Variables</u>

Leg <em>a</em> = 6

Leg <em>b</em> = 5

Hypotenuse <em>c</em> = <em>x</em>

<em />

<u>Step 3: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Substitute:                    6² + 5² = x²
  2. Exponents:                   36 + 25 = x²
  3. Add:                              61 = x²
  4. Isolate <em>x</em>:                       √61 = x
  5. Rewrite:                        x = √61
You might be interested in
Helppppp needed plz quick
olga nikolaevna [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

9x - 77 = 7x - 43

2x - 77 = -43

2x = 34

x = 17

9(17) - 77 = 153 - 77 = 76

7(17) - 43 = 119 - 43 = 76

z + 76 = 180

z= 104

4 0
3 years ago
If f(x) = 3x + 2 and g(x) = x2 + 1, which expression is equivalent to (fog)(x)?
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

3(x² + 1) + 2

Step-by-step explanation:

(f ○ g)(x) = f(g(x))

Substitute x = g(x) into f(x), that is

f(x² + 1) = 3(x² + 1) + 2 ← is the equivalent statement

3 0
3 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
It's been a while since I've taken a math class and I'm stressed please help me out. The question is circled.
brilliants [131]
-3/2x

The rational expression would not be defined only when the denominator is divided by 0

That is:

2x =0

x = 0/2

x =0

Hence it would not be defined when x = 0.

Hope this helps.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A number that has a whole number part and a fraction part is a
Vsevolod [243]

it would be known as a mixed fraction....?


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me out please:)......
    8·1 answer
  • Which answer describes the function f(x)=x^5+2x ?<br><br> odd<br><br> even<br><br> neither
    12·1 answer
  • Evaluate. 7 x (-7 + 15)
    7·1 answer
  • A rectangle has an area of (x - 17x + 72) square units. Since the area of a rectangle is determined using the formula, A =
    7·1 answer
  • How to evaluate the integral
    5·1 answer
  • 0.034 is 1/10 of 0.0034
    9·1 answer
  • Jay bought a cell phone that was originally sold for $126. It was on sale for 33 1/3 % off the original price. How much did he p
    15·2 answers
  • Prove that <br>sin x /(cosec x-cotx) = 1+ cos x​
    10·1 answer
  • Help plsssssssssssssssssssssssssssssss
    9·1 answer
  • The endpoints of segment RS are R(-5,3) and S(1, -6). Find the length of the segment and its midpoint.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!