1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lapatulllka [165]
3 years ago
7

Match the following reasons to the statements given. Given: A B E F is a parallelogram E B | | D C Prove: A C D F is a parallelo

gram. 1. A B E F is a parallelogram, E B||D C Definition of parallelogram 2. A F||B E, F E||A B Opposite sides of a parallelogram are || 3. A F||C D Transitive 4. F D||A C Given 5. A C D F is a parallelogram. Part of lines F E and A B
Mathematics
2 answers:
Vlada [557]3 years ago
7 0

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Added as picture due some issue

Lera25 [3.4K]3 years ago
6 0

Answer:

look above dummy lol

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If f (x) = -4x + 4 and g(x) = 2x + 2x, what is f (g(4))?<br> f(g(4)) =
soldi70 [24.7K]

Answer:

-60

Step-by-step explanation:

first you have to input 4 to the equation g(x).

2(4) + 2(4) = 16

now input it to f(x)

-4(16) + 4 = -60

i feel like this is correct

3 0
2 years ago
Henry bought pound of roasted almonds for $5. He wants to know the price per pound. What is the price per pound?
butalik [34]

Answer:

5$

Step-by-step explanation:

he bought a pound for 5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 9 teachers and 5 aides at the Hills Elementary School. What is the ratio of teachers to all adults?​
nexus9112 [7]

Answer:

C. \frac{9}{14} , 9:14 , or 9 to 14

Step-by-step explanation:

With there being 9 teachers and 5 aides, the total number of adults is 14, leaving a fraction of \frac{9}{14} , 9 teachers and 14 adults. Checking to simplify, there are no shared values by 9 and 14, so it is in it's simplest form.

7 0
3 years ago
The regular price of a coat is $120. It is on sale for 25% off. What is the sale price
Cerrena [4.2K]
120*.75=90dollars is the sale price
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with 4,5,6
irina [24]

Answer:

4. 3. 10

5. 1102.31

6. 17.37

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The temperature went from 83 at noon to 72 at midnight. What is the percent of decrease in the temperature from noon to midnight
    8·2 answers
  • Can we listen to Iggy Fancy
    11·1 answer
  • At a charity fundraiser, adult tickets were sold for $10 each and children’s tickets were sold for $2 each. How much money was r
    11·2 answers
  • What is x in this equation. <br> -2(4x-8)&lt;2x-4
    5·1 answer
  • Sal’s sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit
    6·1 answer
  • X + 15 &gt; 20<br> Pls show steps
    15·2 answers
  • Madeline found that the experimental probability of her scoring from a
    10·2 answers
  • Select the number that would make this statement true: 496 ÷ ________ = 49.6 (3 points)
    12·1 answer
  • What is the GCF of 33 and 99?
    13·2 answers
  • Jerry is buying hot dogs and hamburgers for his barbeque. Hot dogs cost $7 per pack, while hamburgers cost $12 per pack with tax
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!