1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
15

Find the number of gallons in 6 liters of solution(1gal=3.79l)

Mathematics
1 answer:
ohaa [14]3 years ago
3 0
6 divided by 3.79 = 1.583 gallons
You might be interested in
a 16-ounce bottle of spring water is $1.76. a 20-ounce bottle of fresh water is $2.40. which statement about the unit prices is
Darya [45]
100% sure its C hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME (I'LL GIVE BRAINIEST)
3241004551 [841]

Answer:

5*7*2 cm

Step-by-step explanation:

Length times width

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 60/d when D =10
mina [271]
Plug in d and you get 60/10 and then divide to get 6 as the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many different arrangements can be made with the letters in the word POWER?
vladimir2022 [97]
129 arrangements can be made 5 x 4 x 3 x 2 x 1= 120
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A discount of 18% on a tennis racquet reduced its price by $16.91. What was the sale price?
Anni [7]
18%=$16.91
1%=$16.91÷18
=$0.93944(3.s.f)
100%=$0.93944x100
=$93.94(2.d.p)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Corey bought 2 1/2 litters of paint for $60.<br> What was the cost per liter of paint?
    9·2 answers
  • ⎯ is drawn, and its perpendicular bisector, line m, is constructed. Point is on line m but not on ⎯⎯. Label the intersection of
    14·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Jacob spent $35.40 to fill up 15 gallons of gas in his pick-up truck. How much does 6 gallons cost?
    11·1 answer
  • On a quiz there are four multiple-choice questions worth 3 points each and two true/false questionsworth 1 point each . Each mul
    8·1 answer
  • -x = 2y + 1 what is the answer
    11·1 answer
  • Given the table below, what is the x-intercept of the linear function? <br><br>​
    14·1 answer
  • Every 7 days a plant grows 4 centimeters. Complete the table.<br> 14 35 21 28
    13·1 answer
  • IM BORD <br> ZOOOOOOOOM <br> AND I NEED HELP IN MATH
    9·1 answer
  • Triangle \triangle A'B'C'△A
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!