1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
9

In the diagram to the right what is the length of N

Mathematics
1 answer:
svetoff [14.1K]3 years ago
8 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Using the sine ratio in the right triangle and the exact value

sin30° = \frac{1}{2}

sin30° = \frac{opposite}{hypotenuse} = \frac{8}{n} = \frac{1}{2} ( cross- multiply )

n = 16 → C

You might be interested in
Solve the differential equation dy dx equals the quotient of x squared and y squared for y = f(x) with the initial condition y(0
Gnoma [55]
\displaystyle\frac{dy}{dx} = \frac{x^2}{y^2}\ \Rightarrow\ y^2 dy = x^2 dx\ \Rightarrow\ \int y^2 dy = \int x^2 dx\ \Rightarrow\textstyle\ \frac{1}{3}y^3 = \frac{1}{3}x^3 + C. \\ \\
\text{Now } y(0) = 2\ \Rightarrow\ \frac{1}{3}(2)^3 = \frac{1}{3}(0)^3 + C\ \Rightarrow\ \frac{8}{3} = C,\text{ so } \frac{1}{3}y^3 = \frac{1}{3}x^3 + \frac{8}{3}. \\ \\
y^3 = x^3 + 8\ \Rightarrow\ y = \sqrt[3]{x^3 + 8}
7 0
3 years ago
Help me please!!!!!!!!!!!
Jlenok [28]

Answer:

I did mostly everything for you bestiieee on the pictureee :3

Step-by-step explanation:

hope this helped :3

:3 byeeeeeeeeeee

7 0
2 years ago
Josh makes a $1500, 5% simple interest personal loan to his friend Sean for a period of 8 years. When Sean settles his loan at t
nataly862011 [7]

Answer:

$2100

Step-by-step explanation:

I = prt

I = $1500(0.05)(8)

I = $1500(0.4)

I = $600

$1500 + $600

= $2100

4 0
3 years ago
Alfie sells flooring for playgrounds.
dexar [7]

area of playground= 9×15= 135m^2

area of lawn= 3×4=12m^2

total flooring area= 135-12= 123m^2

cost=36×123=$4428

6 0
3 years ago
Giving brainlyist to the first person to answer with a complete and correct answer.
julsineya [31]

Hi There!

Given:

  • A placemat requires 30 feet of ribbon
  • Mandy has 200 feet of ribbon

To Find:

How many placemats can Mandy make, if she has 200 ft of ribbon?

Solve:

200÷30≈7

Thus, she can make 7 placemats.

<h3>Hope it helps & enjoy your day!</h3>

\huge\textbf{TheStarryNights}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the values of a and b in the equation (4x^a)^b = 256/x^8
    14·2 answers
  • Help on number six please (sorry for the beg I gotta say this is hard)
    15·1 answer
  • What is 1/3 of 3/2 of 4/5?
    12·1 answer
  • 18/50 in the simplest form
    8·1 answer
  • The value of 2(28+7) is...
    9·2 answers
  • What does 2.x246 times x3.35894 equals
    8·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • A circular garden with an inner diameter of 8 meters is surrounded by a walkway of width 2 meters. Find the area of the walkway
    14·1 answer
  • The table shows data collected on the relationship between time spent playing video games and time spent with family. The line o
    9·1 answer
  • How to find and interpret intercept in linear regression.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!