1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liberstina [14]
2 years ago
6

Solve for x: 8^x = (2^7)(4^9).

Mathematics
2 answers:
8_murik_8 [283]2 years ago
7 0

Answer:

C. x = 25/3

Step-by-step explanation:

maksim [4K]2 years ago
5 0

Answer:

C. X= 25/3

Step-by-step explanation:

Exact form: 25/3

Decimal form: 8.3

Mixed number form: 8 1/3

Also can u pls mark me brainliest im new

You might be interested in
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
2 years ago
Aiden has a loyalty card good for a 20% discount at his local grocery store. What would his total in dollars and cents be, after
JulsSmile [24]

Answer:

$20.60

Step-by-step explanation:

25.75x20%=5.15

25.75-5.15=20.60

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What would you have to do to change 10 cubic feet into cubic inches?
Alina [70]

A. Divide by 46,656

B. Multiply by 1,728

C. Divide by 1,728

D. Multiply by 46,656

THE ANSWER IS B MULTIPLY BY 1,728


5 0
3 years ago
Complete the table below. Number of reservations P(more passengers than seats available)
Step2247 [10]

Answer:

I didn't understand your question

8 0
3 years ago
What is the surface area of the prism? A. 180 in2 B. 204 in2 C. 120 in2 D. 192 in2
alukav5142 [94]
Asking the Math Gods...

B. 204in^2

<span><span>Surface Area (SA) =√3 * a²+ 3 * a * h</span>2 </span><span />


8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2y2 + 2(9y2 − 8) HELP ME
    13·2 answers
  • What is the surface area
    5·1 answer
  • 24 - 11 = 13 what is the relative additions sentence
    12·1 answer
  • Do all rational functions have vertical asymptotes
    14·1 answer
  • What are the measures of jk and _KIJ?
    10·2 answers
  • A and B share the cost in a ratio of 3:2 A pays 125£ how much does b pay???
    12·2 answers
  • A rectangular cooler is 18 inches long, 12 inches wide, and 12 inches deep, what is the volume of the cooler?
    9·1 answer
  • In josh’s classroom the teacher has 625 pencils to pass out to 25 students. If the same number of pencils is given to each stude
    13·2 answers
  • 19) Oranges are $2.50 per pound. Which equation shows the number of 'p
    7·1 answer
  • Find the slope of a line with equation 4y + x = 8.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!