1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
15

The Lunchroom Murder

Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
4 0

Answer:

1 and 3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
Alika [10]

Answer:

ever beer cost 1.38 so that is it

7 0
3 years ago
What is the volume of this sphere? use 3.14 for pi and round to the nearest hundredth when necessary.
Harrizon [31]

The volume of the sphere is 900 cm³

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Given the diameter of the ball = 12 cm. Find radius.

Radius = diameter/2 = 12/2 = 6cm

  • Use the formula for volume of a sphere to find the volume.

Volume of the ball = 4/3 πr³

                              = 4/3 × 3.14 × (6)³

                              = 904.32 cm³ ≈ 900 cm³ (nearest hundredth)

4 0
3 years ago
Clifford is paid $4.25 per hour plus time and a half on holidays and makes an average of 21% tips on his food sales as a server
maks197457 [2]
4.25(15)+4.25(1.5)(7)+0.21(1345)=
63.75+44.625+282.45=$390.825
=$390.83
5 0
3 years ago
I need help ASAP because I need done before 4:00pm
Naddik [55]

Answer:

the 13th one is 115

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Solve for x. Enter the solutions from least to greatest.
Anna [14]

Answer:

lesser x = -6

greater x = 12

Step-by-step explanation:

(x - 3)^2 - 81 = 0

(x - 3)^2 = 81

x - 3 = +/- 9

x - 3 = 9   or   x - 3 = -9

x = 12   or   x = -6

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Let f(x)=(x+4)^2−3.
    12·1 answer
  • The regular price of a jacket is $42.75. during a sale, the jacket was marked 12% off. what was the price of the jacket during t
    14·1 answer
  • What is the additive inverse of 38
    5·2 answers
  • Solve each triangle. Round your answers to the nearest tenth
    5·1 answer
  • A square has one side that is 7 inches long. What is the area of the square?​
    5·1 answer
  • Which expressions are equivalent to
    8·2 answers
  • Jillian buys 3.6 meters of fabric. The fabric costs $5.75 for each meter. How much does Jillian spend for the fabric?I need help
    15·1 answer
  • a room in a form of a cuboid has a length of 5cm, height 8cm and breadth 0.07m. if one person can occupy a volume of 14cm3(cube)
    5·1 answer
  • Reupload please help this is due in 2 hours DONT ANSWER IF U DONT KNOW:)
    5·1 answer
  • One state leads the country in tart cherry production, producing 83 out of every 100 tart cherries each year.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!