1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
3 years ago
8

Courtney has 36 photos to arrange on a gallery wall. How many arrays can Courtney make with the 36 photos? What are the possible

arrays?
Mathematics
1 answer:
ad-work [718]3 years ago
6 0

Answer:

We can make it in 36! ways.

Step-by-step explanation:

We have 36 photos and we need to arrange on a gallery wall.

So, since we need to arrange them so we will use permutation

And the number of ways arranging these 36 photos will be 36!

n!=n(n-1)(n-2).....1

So, here we have n=36

36!


You might be interested in
SOMEBODY HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Grace [21]

Answer:pls is it all we are to ans

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the local market, Bill buys 3 juice boxes and 2 hot dogs at a cost of $8, while Sarah buys 2 juice boxes and 1 hot dog at a c
baherus [9]

Answer:

The cost of each juice boxes is $ 2

The cost of each hot dogs is $ 1  .

Step-by-step explanation:

Given as :

The amount which Bill pays for 3 juice boxes and 2 hot dogs = $ 8

The amount which Sarah pays for 2 juice boxes and 1 hot dogs = $ 5

Let The cost of each juice boxes = $ j

And The cost of each hot dogs = $ h

Now, According to question

3 j + 2 h = 8               .........A

2 j + 1 h = 5                 ..........B

Now, solving the equations

2 × (  2 j + 1 h ) = 2 × 5

or, 4 j + 2 h = 10

I.e ( 4 j + 2 h ) - ( 3 j + 2 h ) = 10 - 8

Or, ( 4 j - 3 j ) + ( 2 j - 2 h ) = 2

Or, j + 0 = 2

∴  j = 2

So , The cost of each juice boxes = j = $ 2

Now, Put the value of j in Eq A

I.e  3 × 2 + 2 h = 8

Or, 6 + 2 h = 8

Or. 2 h = 8 - 6

or, 2 h = 2

∴   h = \frac{2}{2} = 1

So, The cost of each hot dogs = h = $ 1

Hence The cost of each juice boxes is $ 2

And The cost of each hot dogs is $ 1  . Answer

4 0
3 years ago
You need half a liter of milk how many millimeters do you need
never [62]
Proably about 500 milleleters

8 0
2 years ago
A kitchen floor has 15 1/2 tiles in an area of 2 2/5 square feet. How many tiles are in one square foot?
Marat540 [252]
6 2/5 is the answer, because 15 1/2 divided by 2 2/5 is 6 2/5
6 0
3 years ago
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
photoshop1234 [79]

Answer:

$2.39

Step-by-step explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Peter sells 2/3 lb. of rice every 1/3 hour. How much rice does Peter sell in an hour? Please explain
    5·1 answer
  • Beth is making fruit salad. She adds 5 grapes for every 2 strawberries. If she uses 16 strawberries, how many grapes will she us
    12·1 answer
  • Quotient of 66 and 3
    8·1 answer
  • Find the missing angle measures And explain how please
    8·1 answer
  • How to write 26591 in expanded form
    6·1 answer
  • Use the distributive property and simplify the expressions.
    10·2 answers
  • There are 4 chaperone for every 15 students who attend a school field trip. if there were 135 students, how many adults would th
    11·2 answers
  • A bag contains 9 discs of which 4 are red, 3 are blue and 2 are yellow. The discs are similar in shape and size. A disc is drawn
    8·1 answer
  • Help on this math question please explain how you got the answer
    13·1 answer
  • Margaret earned a scored of 38/40 on her test. What is the decimal expansion of the score she received
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!