1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
disa [49]
3 years ago
11

On a map the scale is 1 inch = 125 miles. What is the actual distance between two cities of the map distance is 4 inches. ( PLS

HELP VERY APPRECIATED)

Mathematics
1 answer:
kogti [31]3 years ago
8 0

Answer:

500 miles

Step-by-step explanation:

Please mark as brainliest.

You might be interested in
Examine this system of equations. Which numbers can be multiplied by each equation so that when the two equations are added toge
aleksklad [387]

Answer:

The first equation must be multiplied by 18 and second equation must be multiplied by 8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Which relation is not a function?
sashaice [31]
It would be 3 beacuse w=3
3 0
3 years ago
**WILL GIVE THE BRAINLIEST! & LIKE**
Alecsey [184]

Answer:

n = -2

Step-by-step explanation:

add 7 to both sides

1+8n = -15

subtract 1 from both sides

8n = -16

divide both sides by 8

n = -2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A baseball team played 154 regular season games. The ratio of the number of games they won to the number of games they lost was
ELEN [110]

Answer:

Number of games won = 110

Step-by-step explanation:

Given:

Total games played = 154

The ratio of number of games won to number of games lost = \frac{5}{2}

Solution:

Let the number of games won be = 5x

Thus, number of games lost = 2x

The total games played can be given as = 5x+2x=7x

Thus, we have:

7x=154

Dividing both sides by 7.

\frac{7x}{7}=\frac{154}{7}

∴ x=22

So, number of games won  = 5\times 22 = 110

7 0
3 years ago
At the store, Sam bought 4 hats for $65. What is the cost of 1 hat?
kupik [55]

Answer:

$16.25

Step-by-step explanation:

4 hats cost $65

1 hat cost 65/4=16,25

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle
    14·2 answers
  • the insurance company pays the forecast of 3900 prescriptions claims out of 4500 prescription claims submitted what is the rate
    5·1 answer
  • John is 3 years older than Jim. Jim is 4 years less than twice David’s age. How old are the three boys if their ages add up to 3
    6·1 answer
  • What is the sum of the fractions 3over5 +7/5
    7·1 answer
  • Which of the following numerical patterns follows the rule add 13
    11·2 answers
  • The average distance from Mars to the sun is about one hundred forty- one million, six hundred twenty thousands miles. How is th
    14·1 answer
  • Help me if you want to thank you have a good day!:D
    6·2 answers
  • For the following right triangle, find the side length x, Round your answer to the nearest hundredth.
    5·2 answers
  • Can someone answer just this one? Thank you :)
    6·2 answers
  • HELP ME ASAP PLSSSSSSSSSSS
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!