1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
11

Only answer question 2

Mathematics
2 answers:
AlekseyPX3 years ago
6 0
B
70x=$2100
70 days and “x” being the amount of money made for each of those 70 days.
7x3 is 21 so 70x30 equals 2100
Answer is B $30
Bezzdna [24]3 years ago
3 0
B. $30

to find out how much $ she earned per day, all you have to do is divide $2,100 by 70, which is $30.

i hope this helps!!
You might be interested in
The population of a city has increased by 27% since it was last measured. If the current population is 38,100, what was the prev
adoni [48]

Answer:

the previous population was 62,000.

Step-by-step explanation:

The current population of a city = 83,700

The population of a city has increased by 35% since it was last measured.

We have to calculate the previous population before increasing 35%.

Let the previous population be p

p +(35% × p) = 83,700

p + 0.35p = 83,700

1.35p = 83,700

p =  

p = 62,000

Therefore, the previous population was 62,000.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to the question
JulijaS [17]
The answer to the question is 13
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of the cylinder? Use 3.14 for pi and round your answer to the nearest hundredth.
juin [17]
Find the diameter then multiply by pi
8 0
3 years ago
What is the answer for this equation P=r+s-6
Alexeev081 [22]
3x-x+2=4
<span>P = t + r + s
P - r - s = t + r - r + s - s 
P - r - s = t</span>
6 0
3 years ago
4. 7 + 14x<br> What does that mean
kotegsom [21]

7 + 14x means that a number x (x could be any real number) times 14 is added to 7.

So if x = 2:

7 + 14x = 7 + 14(2) = 28 + 7 = 35

Happy to help!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A water park charges $5 for entry into the park and an additional $2 for each of the big water slides. Steven spent $17 on his v
    6·2 answers
  • Consider the following piece-wise function. Which of the below correctly describes the graph shown?
    9·1 answer
  • Solve using quadratic equations
    7·1 answer
  • Original price- 125<br> Discount-<br> Sale price- 18. 15
    14·1 answer
  • Round 35295 to the nearest thousand
    8·2 answers
  • Please help! Not really good with coordinates.
    10·2 answers
  • Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?
    15·2 answers
  • Carmen had
    10·1 answer
  • The vertices of a polygon are (12, 24), (27, 24), (30, 12), and (6, 12). Find the area of the polygon.
    11·1 answer
  • Can y’all help me on question 16?!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!