1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
3 years ago
13

Find the equation of the line using the point-slope formula. Write all the final equations

Mathematics
1 answer:
vivado [14]3 years ago
4 0

Answer:

y=\frac{1}{2}x+\frac{5}{2}

Step-by-step explanation:

We are going to find the slope by lining up the points vertically and subtract, then put 2nd difference over first.

Also you could just use \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}.  It is the same thing.

(  5  ,   5)

-(  1  ,   3)

--------------

  4      2

So the slope is 2/4 or 1/2 after reducing.

The point-slope form a line is

y-y_1=m(x-x_1) with a point on the line (x_1,y_1)=(1,3) given and with slope m=\frac{1}{2} given.

y-3=\frac{1}{2}(x-1)

We are going to solve this for y and simplify what we can because our goal is y=mx+b; this is slope-intercept form.  It is called that because it tells us the slope,m, and the y-intercept,b.

Distribute:

y-3=\frac{1}{2}x-\frac{1}{2}

Add 3 on both sides:

y=\frac{1}{2}x-\frac{1}{2}+3

Simplify:

y=\frac{1}{2}x+\frac{5}{2}

You might be interested in
Dale is trying to find the height of a triangular wall.
Tju [1.3M]
We certainly wish him all the best, and caution him to be careful.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jonah calculates that the perimeter of the rectangle below is 6 1/4x - 3. Explain his error and include the correct expression.
Natalka [10]

Answer:

Jonah left out the other two sides!

3 0
2 years ago
What is 263874 rounded to the nearest 10000
Archy [21]
30000 is the answer as it is ajove 20000 in comparison to rounding down
6 0
3 years ago
John works Monday to Friday. He buys his lunch on his way to work. Each day John buys a sandwich, a bottle of water and a bag of
kipiarov [429]

Complete question

Shop A _________________ shop B £3

Any sandwich - £2.85 ___ sandwich, water crisp

A bottle of water - 60p

A bag of crisp - 85p

Answer:

£6.50, John is incorrect

Step-by-step explanation:

Number of working days = 5 = number of days meal is purchased

Total cost per meal, shop A :

£(2.85 + 0.60 + 0.85) = £4.3

Total cost for the week = 4.3 * 5 = £21.50

Total cost per meal cost Shop B = £3

Total cost for the week = 3 * 5 = £15

Difference :

£21.50 - £15 = £6.50

Hence, Amount John saves by buying from shop B is £6.50

Numbe

4 0
2 years ago
A small bag of candy slices sells for $1.05. Using the data shown on the table, what is the unit rate per slice?
earnstyle [38]
How many slices are there in the small bag?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I find the area of a trapezoid?
    10·2 answers
  • The quadratic x^2-6x+66 can be written in the form (x+b)^2+c, where b and c are constants. What is b+c?
    6·1 answer
  • I need help urgently!!!
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME! (answer the question and don't just take the points)
    8·1 answer
  • Simplify quantity x squared plus 5 x plus 4 end quantity over quantity x plus 4
    14·2 answers
  • F(x) = 4x^2 + 5x + 3; g(x) = 5x - 7, find g(f(x)).
    11·1 answer
  • Which algebraic expression is equivalent to -2(4x -5y - 5x)
    11·1 answer
  • A rectangular field is 125 yards long and the length of one diagonal of the field is 150 yards. What is the width of the field?
    12·1 answer
  • Please help.... asap
    14·1 answer
  • The following are distances (in miles) traveled to the work place by 6 employees of a certain brokerage firm. Find the standard
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!