1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nirvana33 [79]
3 years ago
7

20a + 158 + 6c = 20 (6) +15(4) + 6(8) ? ? + ? 2 + ?

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
6 0

a=7/2-3/10

Step-by-step explanation:

20a +158+6c= 120+60+48

20a +158+6c=228

20a =228-158-6c

20a =70-6c

a= 7/2 - 3/10

You might be interested in
What is the rate of change of the function represented by the table
bazaltina [42]
The rate of change is gonna be 0
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hannah borrow $30 from her parents. Each week she pays them back the same amount. The total amount she owes her parents after we
natali 33 [55]
30-5d ( where d stands for amount of days, and 5 is the amount of moeay paid per day)
5 0
3 years ago
Factorise the following expressions​.
Setler79 [48]

Answer:

Q.1 a²+10a+24

splitting the middle.

a²+6a+4a+24

=a(a+6)+4(a+6)

(a+6)(a+4)

Q.2 x²+9x+18

splitting the middle

x²+6x+3x+18

x(x+6)+3(x+6)

(x+6)(x+3)

3 0
3 years ago
Of 24 employees at a local supermarket, 13 work as cashiers and 11 stock shelves. If 4 employees are selected at random to work
kenny6666 [7]

Answer:

The required probability is, \simeq 0.06729

Step-by-step explanation:

Of 24 employees at a local supermarket, 13 work as cashiers  and 11 stock shelves. If 4 employees are selected at random to work overtime, then

P( all 4 are cashiers) = \frac{^{13}{C}_{4}}{^{24}{C}_{4}}

                                 \simeq 0.06729

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ahhhh I need help now!Will mark brainlest! Please help with the question below:
marshall27 [118]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • X(x + 3) = x^2 + 3x<br><br> FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF
    7·1 answer
  • Which statement could be an interpretation of the graph’s x-intercept or y-intercept? On a coordinate plane, a line goes through
    12·1 answer
  • Write each problem inside the correct box based on the answer you get
    10·1 answer
  • I don't get how to move the decimal
    8·1 answer
  • Filipe is paid $1,000 every month plus an additional $150 bonus for every tractor he sells, x. Write an equation to represent th
    13·1 answer
  • A family buys groceries for $149.98,
    10·1 answer
  • A new one-year membership at ReePlex costs $160. A registration fee of $28 is paid up front, and the rest is paid monthly. How m
    8·1 answer
  • How do I make it go to the other side
    15·2 answers
  • A grandfather is six times as old as his grandson. If the grandfather was 45 when his grandson was born, how old is the grandson
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!