0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
2.4
Step-by-step explanation:
10% of 24
Make the 10% a decimal.
0.10
Multiplication!!!
0.10×24
0.10×24=2.4
Answer:
First Picture: -2/7
Second Picture: 9/5
Third Picture: 5/3
Not sure of the others
Step-by-step explanation:
Pick two points on the line and determine their coordinates.
Determine the difference in y-coordinates of these two points (rise).
Determine the difference in x-coordinates for these two points (run).
Divide the difference in y-coordinates by the difference in x-coordinates (rise/run or slope).